Search for Hu banner ad

And the Winners are… How did WandaVision, Mandalorian, The Boys, and More do During this Year’s Emmy Awards?

Emmy

The 2021 Emmy winners have been announced and after a massive amount of nominations, we now now how all of the “geek” shows did. “Geek” shows were well represented in acting categories, technical, and more.

Below are the categories where shows like WandaVision, The Mandalorian, and more were nominated and how they did! The ones in bold are the winners. The below includes the Creative and Primetime award winners.

Creative Emmy Awards

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Courtney B. Vance as George Freeman on Lovecraft Country (Episode: “Whitey’s on the Moon”) (HBO)
  • Don Cheadle as Colonel James Rhodes / War Machine on The Falcon and the Winter Soldier (Episode: “New World Order”) (Disney+)
  • Charles Dance as Lord Mountbatten on The Crown (Episode: “Gold Stick”) (Netflix)
  • Timothy Olyphant as Cobb Vanth on The Mandalorian (Episode: “Chapter 9: The Marshal”) (Disney+)
  • Carl Weathers as Greef Karga on The Mandalorian (Episode: “Chapter 12: The Siege”) (Disney+)

Outstanding Casting for a Drama Series

  • The Crown (Netflix)
  • Bridgerton (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Lovecraft Country (HBO)
  • The Mandalorian (Disney+)

Outstanding Casting for a Limited or Anthology Series or Movie

  • The Queen’s Gambit (Netflix)
  • I May Destroy You (HBO)
  • Mare of Easttown (HBO)
  • The Underground Railroad (Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

Outstanding Choreography for Scripted Programming

  • Debbie Allen for Dolly Parton’s Christmas on the Square (Netflix)
  • Dondraico Johnson for Genius: Aretha (Nat Geo)
  • Brooke Lipton for Lucifer (Netflix)
  • Mandy Moore and Luther Brown for Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
  • Mandy Moore for Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)

  • The Mandalorian – Matthew Jensen (Episode: “Chapter 15: The Believer”) (Disney+)
  • Grown-ish – Mark Doering-Powell (Episode: “Know Yourself”) (Freeform)
  • Hacks – Adam Bricker (Episode: “Primm”) (HBO Max)
  • Made for Love – Nathaniel Goodman (Episode: “User One”) (HBO Max)
  • Servant – Marshall Adams (Episode: “2:00”) (Apple TV+)

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)

  • The Crown – Adriano Goldman (Episode: “Fairytale”) (Netflix)
  • Bridgerton – Jeffrey Jur (Episode: “Art of the Swoon”) (Netflix)
  • Euphoria – Marcell Rév (Episode: “Trouble Don’t Last Always”) (HBO)
  • Lovecraft Country – Tat Radcliffe (Episode: “Sundown”) (HBO)
  • The Mandalorian – Baz Idoine (Episode: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • Perry Mason – David Franco (Episode: “Chapter 2”) (HBO)
  • The Umbrella Academy – Neville Kidd (Episode: “Right Back Where We Started”) (Netflix)

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

  • WandaVision (Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”) (Disney+)
  • The Handmaid’s Tale (Episode: “Nightshade”) (Hulu)
  • Lovecraft Country (Episode: “I Am.”) (HBO)
  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • The Umbrella Academy (Episode: “The Frankel Footage”) (Netflix)

Outstanding Period and/or Character Hairstyling

  • Bridgerton (Episode: “Art of the Swoon”) (Netflix)
  • The Crown (Episode: “War”) (Netflix)
  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 16: The Rescue”) (Disney+)
  • Ratched (Episode: “The Dance”) (Netflix)
  • WandaVision (Episode: “Don’t Touch That Dial”) (Disney+)

Outstanding Main Title Design

  • The Good Lord Bird (Showtime)
  • Between the World and Me (HBO)
  • Lovecraft Country (HBO)
  • The Queen’s Gambit (Netflix)
  • Raised by Wolves (HBO Max)
  • WandaVision (Disney+)

Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-Prosthetic)

  • The Queen’s Gambit (Episode: “Adjournment”) (Netflix)
  • Halston (Episode: “Versailles”) (Netflix)
  • Ratched (Episode: “Pilot”) (Netflix)
  • Star Trek: Discovery (Episode: “Terra Firma, Part 2”) (Paramount+)
  • WandaVision (Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”) (Disney+)

Outstanding Prosthetic Makeup

  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • Lovecraft Country (Episode: “Sundown”) (HBO)
  • Pose (Episode: “On the Run”) (FX)
  • Star Trek: Discovery (Episode: “That Hope Is You, Part 1”) (Paramount+)
  • This Is Us (Episode: “There”) (NBC)

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)

  • Ludwig Göransson for The Mandalorian (Episode: “Chapter 16: The Rescue”) (Disney+)
  • Kris Bowers for Bridgerton (Episode: “Diamond of the First Water”) (Netflix)
  • Martin Phipps for The Crown (Episode: “The Balmoral Test”) (Netflix)
  • Adam Taylor for The Handmaid’s Tale (Episode: “The Crossing”) (Hulu)
  • Laura Karpman and Raphael Saadiq for Lovecraft Country (Episode: “Rewind 1921”) (HBO)
  • Siddhartha Khosla for This Is Us (Episode: “Birth Mother”) (NBC)

Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Movie or Special (Original Dramatic Score)

  • Carlos Rafael Rivera for The Queen’s Gambit (Episode: “End Game”) (Netflix)
  • Jeff Russo for Fargo (Episode: “East/West”) (FX)
  • Jeff Russo and Zoë Keating for Oslo (HBO)
  • Nicholas Britell for The Underground Railroad (Episode: “Chapter 2: South Carolina”) (Prime Video)
  • Christophe Beck for WandaVision (Episode: “Previously On”) (Disney+)

Outstanding Original Main Title Theme Music

  • Blake Neely for The Flight Attendant (HBO Max)
  • Michael Abels for Allen v. Farrow (HBO)
  • Kris Bowers and Michael Dean Parsons for Bridgerton (Netflix)
  • Marcus Mumford and Tom Howe for Ted Lasso (Apple TV+)
  • Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez for WandaVision (Disney+)

Outstanding Original Music and Lyrics

  • WandaVision (Episode: “Breaking the Fourth Wall”) (Song: “Agatha All Along”) (Disney+)
  • Bo Burnham: Inside (Song: “Comedy”) (Netflix)
  • The Boys (Episode: “The Big Ride”) (Song: “Never Truly Vanish”) (Prime Video)
  • The Queen’s Gambit (Episode: “Adjournment”) (Song: “I Can’t Remember Love”) (Netflix)
  • Soundtrack of Our Lives (Song: “The End Titles”) (YouTube)
  • Zoey’s Extraordinary Playlist (Episode: “Zoey’s Extraordinary Birthday”) (Song: “Crimson Love”) (NBC)

Outstanding Music Supervision

  • Ciara Elwis and Matt Biffa for I May Destroy You (Episode: “Ego Death”) (HBO)
  • Alexandra Patsavas for Bridgerton (Episode: “Diamond of the First Water”) (Netflix)
  • Sarah Bridge for The Crown (Episode: “Fairytale”) (Netflix)
  • Amanda Krieg Thomas, Alexis Martin Woodall and Ryan Murphy for Halston (Episode: “The Party’s Over”) (Netflix)
  • Liza Richardson for Lovecraft Country (Episode: “Strange Case”) (HBO)
  • Randall Poster for The Queen’s Gambit (Episode: “Adjournment”) (Netflix)
  • Dave Jordan and Shannon Murphy for WandaVision (Episode: “Don’t Touch That Dial”) (Disney+)

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series

  • The Crown – Yan Miles (Episode: “Fairytale”) (Netflix)
  • The Crown – Paulo Pandolpho (Episode: “Avalanche”) (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale – Wendy Hallam Martin (Episode: “The Crossing”) (Hulu)
  • The Mandalorian – Dylan Firshein and J. Erik Jessen (Episode: “Chapter 11: The Heiress”) (Disney+)
  • The Mandalorian – Andrew S. Eisen (Episode: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • The Mandalorian – Jeff Seibenick (Episode: “Chapter 15: The Believer”) (Disney+)
  • The Mandalorian – Adam Gerstel (Episode: “Chapter 16: The Rescue”) (Disney+)

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • The Queen’s Gambit – Michelle Tesoro (Episode: “Exchanges”) (Netflix)
  • Mare of Easttown – Amy E. Duddleston and Naomi Sunrise Filoramo (Episode: “Fathers”) (HBO)
  • Mare of Easttown – Amy E. Duddleston (Episode: “Miss Lady Hawk Herself”) (HBO)
  • WandaVision – Nona Khodai (Episode: “On a Very Special Episode…”) (Disney+)
  • WandaVision – Zene Baker, Michael A. Webber, Tim Roche and Nona Khodai (Episode: “The Series Finale”) (Disney+)

Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One Hour or More)

  • The Queen’s Gambit (Netflix)
  • Bridgerton (Episode: “After the Rain”) (Netflix)
  • The Crown (Episode: “War”) (Netflix)
  • Halston (Netflix)
  • The Mandalorian (Episodes: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • Perry Mason (Episode: “Chapter Three”) (HBO)

Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

  • WandaVision (Disney+)
  • Emily in Paris (Episode: “Emily in Paris”) (Netflix)
  • Hacks (Episode: “Primm”) (HBO Max)
  • Ted Lasso (Episode: “For the Children”) (Apple TV+)
  • United States of Al (Episodes: “Pilot”) (CBS)

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)

  • Lovecraft Country (Episode: “Sundown”) (HBO)
  • The Falcon and the Winter Soldier (Episode: “One World, One People”) (Disney+)
  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • Star Trek: Discovery (Episode: “That Hope Is You (Part 1)”) (Paramount+)
  • The Umbrella Academy (Episode: “The End of Something”) (Netflix)

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

  • Love, Death & Robots (Episode: “Snow in the Desert”) (Netflix)
  • Cobra Kai (Episode: “December 19”) (Netflix)
  • Mythic Quest (Episode: “Everlight”) (Apple TV+)
  • Star Trek: Lower Decks (Episode: “No Small Parts”) (Paramount+)
  • Ted Lasso (Episode: “The Hope That Kills You”) (Apple TV+)

Outstanding Sound Editing for a Limited or Anthology Series, Movie or Special

  • The Queen’s Gambit (Episode: “End Game”) (Netflix)
  • Fargo (Episode: “East/West”) (FX)
  • The Haunting of Bly Manor (Episode: “The Two Faces (Part Two)”) (Netflix)
  • The Underground Railroad (Episode: “Chapter 9: Indiana Winter”) (Prime Video)
  • WandaVision (Episode: “The Series Finale”) (Disney+)

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 13: The Jedi”) (Disney+)
  • The Boys (Episode: “What I Know”) (Prime Video)
  • The Crown (Episode: “Fairytale”) (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Episode: “Chicago”) (Hulu)
  • Lovecraft Country (Episode: “Sundown”) (HBO)

Outstanding Sound Mixing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • The Queen’s Gambit (Episode: “End Game”) (Netflix)
  • Genius: Aretha (Episode: “Respect”) (Nat Geo)
  • Mare of Easttown (Episode: “Sore Must Be the Storm”) (HBO)
  • The Underground Railroad (Episode: “Chapter 1: Georgia”) (Prime Video)
  • WandaVision (Episode: “The Series Finale”) (Disney+)

Outstanding Special Visual Effects in a Season or a Movie

  • The Mandalorian (Disney+)
  • The Boys (Prime Video)
  • The Falcon and the Winter Soldier (Disney+)
  • Lovecraft Country (HBO)
  • WandaVision (Disney+)

Outstanding Special Visual Effects in a Single Episode

  • Star Trek: Discovery (Episode: “Su’kal”) (Paramount+)
  • The Crown (Episode: “Gold Stick”) (Netflix)
  • The Nevers (Episode: “Ignition”) (HBO)
  • The Umbrella Academy (Episode: “743”) (Netflix)
  • Vikings (Episode: “The Signal”) (Prime Video)

Outstanding Stunt Coordination

  • The Mandalorian (Disney+)
  • Doom Patrol (HBO Max)
  • The Falcon and the Winter Soldier (Disney+)
  • S.W.A.T. (CBS)
  • Warrior (HBO Max)

Outstanding Stunt Performance

  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 16: The Rescue”) (Disney+)
  • Cobra Kai (Episode: “December 19”) (Netflix)
  • The Falcon and the Winter Soldier (Episode: “Truth”) (Disney+)
  • Gangs of London (Episode: “Episode 2”) (AMC+)
  • Lovecraft Country (Episode: “I Am.”) (HBO)

Primetime Emmy Awards

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Julianne Nicholson as Lori Ross on Mare of Easttown (Episode: “Sacrament”) (HBO)
  • Renée Elise Goldsberry as Angelica Schuyler on Hamilton (Disney+)
  • Kathryn Hahn as Agatha Harkness / Agnes The Nosy Neighbor on WandaVision (Episode: “Breaking the Fourth Wall”) (Disney+)
  • Moses Ingram as Jolene on The Queen’s Gambit (Episode: “End Game”) (Netflix)
  • Jean Smart as Helen Fahey on Mare of Easttown (Episode: “Sacrament”) (HBO)
  • Phillipa Soo as Eliza Hamilton on Hamilton (Disney+)

Outstanding Drama Series

  • The Boys (Prime Video)
  • Bridgerton (Netflix)
  • The Crown (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Lovecraft Country (HBO)
  • The Mandalorian (Disney+)
  • Pose (FX)
  • This Is Us (NBC)

Outstanding Limited or Anthology Series

  • I May Destroy You (HBO)
  • Mare of Easttown (HBO)
  • The Queen’s Gambit (Netflix)
  • The Underground Railroad (Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Sterling K. Brown as Randall Pearson on This Is Us (Episode: “Forty: Part 2”) (NBC)
  • Jonathan Majors as Atticus Freeman on Lovecraft Country (Episode: “Sundown”) (HBO)
  • Josh O’Connor as Prince Charles on The Crown (Episode: “Terra Nullius”) (Netflix)
  • Regé-Jean Page as Simon Basset on Bridgerton (Episode: “Art of the Swoon”) (Netflix)
  • Billy Porter as Pray Tell on Pose (Episode: “Take Me To Church”) (FX)
  • Matthew Rhys as Perry Mason on Perry Mason (Episode: “Chapter 8”) (HBO)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Uzo Aduba as Dr. Brooke Taylor on In Treatment (Episode: “Brooke – Week 5”) (HBO)
  • Olivia Colman as Queen Elizabeth II on The Crown (Episode: “48:1”) (Netflix)
  • Emma Corrin as Princess Diana on The Crown (Episode: “Fairytale”) (Netflix)
  • Elisabeth Moss as June Osborne / Offred on The Handmaid’s Tale (Episode: “Home”) (Hulu)
  • Mj Rodriguez as Blanca Evangelista on Pose (Episode: “Series Finale”) (FX)
  • Jurnee Smollett as Letitia “Leti” Lewis on Lovecraft Country (Episode: “Holy Ghost”) (HBO)

Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Paul Bettany as Vision on WandaVision (Disney+)
  • Hugh Grant as Jonathan Fraser on The Undoing (HBO)
  • Ewan McGregor as Halston on Halston (Netflix)
  • Lin-Manuel Miranda as Alexander Hamilton on Hamilton (Disney+)
  • Leslie Odom Jr. as Aaron Burr on Hamilton (Disney+)

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Michaela Coel as Arabella on I May Destroy You (HBO)
  • Cynthia Erivo as Aretha Franklin on Genius: Aretha (National Geographic)
  • Elizabeth Olsen as Wanda Maximoff / Scarlet Witch on WandaVision (Disney+)
  • Anya Taylor-Joy as Beth Harmon on The Queen’s Gambit (Netflix)
  • Kate Winslet as Mare Sheehan on Mare of Easttown (HBO)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Giancarlo Esposito as Moff Gideon on The Mandalorian (Episode: “Chapter 16: The Rescue”) (Disney+)
  • O-T Fagbenle as Luke Bankole on The Handmaid’s Tale (Episode: “Home”) (Hulu)
  • John Lithgow as Elias Birchard “E.B.” Jonathan on Perry Mason (Episode: “Chapter 4”) (HBO)
  • Tobias Menzies as Prince Philip, Duke of Edinburgh on The Crown (Episode: “Gold Stick”) (Netflix)
  • Max Minghella as Commander Nick Blaine on The Handmaid’s Tale (Episode: “The Crossing”) (Hulu)
  • Chris Sullivan as Toby Damon on This Is Us (Episode: “In the Room”) (NBC)
  • Bradley Whitford as Commander Joseph Lawrence on The Handmaid’s Tale (Episode: “Testimony”) (Hulu)
  • Michael K. Williams as Montrose Freeman on Lovecraft Country (Episode: “Rewind 1921”) (HBO) (posthumous)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian Anderson as Margaret Thatcher on The Crown (Episode: “Favourites”) (Netflix)
  • Helena Bonham Carter as Princess Margaret on The Crown (Episode: “The Hereditary Principle”) (Netflix)
  • Madeline Brewer as Janine Lindo on The Handmaid’s Tale (Episode: “Testimony”) (Hulu)
  • Ann Dowd as Aunt Lydia on The Handmaid’s Tale (Episode: “Progress”) (Hulu)
  • Aunjanue Ellis as Hippolyta Freeman on Lovecraft Country (Episode: “I Am.”) (HBO)
  • Emerald Fennell as Camilla Parker Bowles on The Crown (Episode: “Fairytale”) (Netflix)
  • Yvonne Strahovski as Serena Joy Waterford on The Handmaid’s Tale (Episode: “Home”) (Hulu)
  • Samira Wiley as Moira on The Handmaid’s Tale (Episode: “Vows”) (Hulu)

Outstanding Directing for a Drama Series

  • Bridgerton (Episode: “Diamond of the First Water”), Directed by Julie Anne Robinson (Netflix)
  • The Crown (Episode: “Fairytale”), Directed by Benjamin Caron (Netflix)
  • The Crown (Episode: “War”), Directed by Jessica Hobbs (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Episode: “The Wilderness”), Directed by Liz Garbus (Hulu)
  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 9: The Marshal”), Directed by Jon Favreau (Disney+)
  • Pose (Episode: “Series Finale”), Directed by Steven Canals (FX)

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • Hamilton, Directed by Thomas Kail (Disney+)
  • I May Destroy You (Episode: “Ego Death”), Directed by Sam Miller and Michaela Coel (HBO)
  • I May Destroy You (Episode: “Eyes Eyes Eyes Eyes”), Directed by Sam Miller (HBO)
  • Mare of Easttown, Directed by Craig Zobel (HBO)
  • The Queen’s Gambit, Directed by Scott Frank (Netflix)
  • The Underground Railroad, Directed by Barry Jenkins (Prime Video)
  • WandaVision, Directed by Matt Shakman (Disney+)

Outstanding Writing for a Drama Series

  • The Boys (Episode: “What I Know”), Written by Rebecca Sonnenshine (Prime Video)
  • The Crown (Episode: “War”), Written by Peter Morgan (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Episode: “Home”), Written by Yahlin Chang (Hulu)
  • Lovecraft Country (Episode: “Sundown”), Written by Misha Green (HBO)
  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 13: The Jedi”), Written by Dave Filoni (Disney+)
  • The Mandalorian (Episode: “Chapter 16: The Rescue”), Written by Jon Favreau (Disney+)
  • Pose (Episode: “Series Finale”), Written by Steven Canals, Brad Falchuk, Our Lady J, Janet Mock, and Ryan Murphy (FX)

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • I May Destroy You, Written by Michaela Coel (HBO)
  • Mare of Easttown, Written by Brad Ingelsby (HBO)
  • The Queen’s Gambit, Written by Scott Frank (Netflix)
  • WandaVision (Episode: “All-New Halloween Spooktacular!”), Written by Chuck Hayward and Peter Cameron (Disney+)
  • WandaVision (Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”), Written by Jac Schaeffer (Disney+)
  • WandaVision (Episode: “Previously On”), Written by Laura Donney (Disney+)
Almost American

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.