Tag Archives: eisner awards

2020 Eisner Voting Gets a Redo

Eisner Awards

The voting for the 2020 Eisner Awards was suspended last week due to an “anomaly” that was discovered. It’s being reported that all the ballots cast are being thrown out and new voting will take place.

When the suspension was announced, Comic-Con said:

We were alerted to an anomaly with the site hosting the Eisner’s voting. We have closed voting and are investigating the situation. We will make an announcement as we have additional information. We’re sorry for the inconvenience to voters.

Rumors have swirled as to what exactly has happened and voting is not yet reopened. Previous voters will receive an alert when things begin again.

The issue seems to involve the platform on which the original votes took place:

“As a result of our investigation into the recently reported issues with the Eisner voting website, it appears this was not a malicious attempt but an error in the platform itself,” Glanzer told Newsarama. “While our examination of the records leads us to believe the problem is small and we have no direct evidence that any votes have been altered, out of an abundance of caution and care we have decided to re-run the vote with a current and secure voting platform.”

Around the Tubes

Dark Nights: Death Metal #1

The weekend is almost here and it’s a long one for some of our team members. We’ll be taking advantage taking care of a lot of articles that need to be wrapped up and maybe even having some streaming fun. While you wait for the weekday to end and the weekend to begin, here’s some comic news and reviews from around the web.

Fox17 – Owner of comic book store gets life-saving liver transplant from his son – Wow, this is an amazing story. We hope both are happy and healthy and great they’ve turned this into a fundraiser.

Comicbook.com – Eisner Award Voting Postponed Due to “Anomaly,” Investigation to Follow – The last voting anomaly for a comic award show lead to all sorts of changes. Hopefully this is resolved soon and fairly.

Review

Talking Comics – Dark Nights: Death Metal #1

The 2020 Nominees for the Will Eisner Comic Industry Awards Announced

Eisner Awards

Comic-Con has announced the nominations for 2020’s Eisners. The award is for works published between January 1 and December 31 2019 and was chosen by a panel of judges.

The awards cover 31 categories with over 170 print and onoine titles from more than 60 publishers.

IDW Publishing was the most nominated with 13 (plus 1 shared) with Image in second with 11 (plus 6 shared). IDW’s Ghost Tree was the most nominated work, up for “Best Limited Series,” “Best Writer,” and “Best Penciller/Inker.” James Stokoe was the most nominated creator with 5 nominations.

Other publishers with multiple nominations include Fantagraphics (12), Dark Horse (10 plus 4 shared), First Second (9 plus 1 shared), Drawn & Quarterly (9), DC (7 plus 5 shared), Europe Comics (7), Shortbox (5), Scholastic (4), Marvel (4 plus 4 shared), and BOOM! (3 plus 1 shared). Five companies had 3 nominees: Beehive Books, Nobrow, VIZ Media, SelfMadeHero (2 + 1 shared), and Titan (2 + 1 shared). Twelve companies have 2 nominations each, and another 35 companies or individuals have 1 nomination each.

Voting for the awards is held online, and the ballot will be available at www.eisnervote.com. All professionals in the comic book industry are eligible to vote. The deadline for voting is June 18. The results of the voting will be announced in July (further details will be announced later).

Check out the full list of nominees below and congrats to all:

Best Short Story

Best Single Issue/One-Shot
  • Coin-Op No. 8: Infatuation, by Peter and Maria Hoey (Coin-Op Books)
  • The Freak, by Matt Lesniewski (AdHouse)
  • Minotäar, by Lissa Treiman (Shortbox)
  • Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Sobek, by James Stokoe (Shortbox)

Best Continuing Series
  • Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
  • Criminal, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
  • Daredevil, by Chip Zdarsky and Marco Checchetto (Marvel)
  • The Dreaming, by Simon Spurrier, Bilquis Evely et al. (DC)
  • Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José et al. (Marvel)

Best Limited Series
  • Ascender, by Jeff Lemire and Dustin Nguyen (Image)
  • Ghost Tree, by Bobby Curnow and Simon Gane (IDW)
  • Little Bird by Darcy Van Poelgeest and Ian Bertram (Image)
  • Naomi by Brian Michael Bendis, David Walker, and Jamal Campbell (DC)
  • Sentient, by Jeff Lemire and Gabriel Walta (TKO)

Best New Series
  • Doctor Doom, by Christopher Cantwell and Salvador Larocca (Marvel)
  • Invisible Kingdom, by G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger Books/Dark Horse)
  • Once & Future, by Kieron Gillen and Dan Mora (BOOM! Studios)
  • Something Is Killing the Children, by James Tynion IV and Werther Dell’Edera (BOOM! Studios)
  • Undiscovered Country, by Scott Snyder, Charles Soule, Giuseppe Camuncoli, and Daniele Orlandini (Image)

Best Publication for Early Readers
  • Comics: Easy as ABC, by Ivan Brunetti (TOON)
  • Kitten Construction Company: A Bridge Too Fur, by John Patrick Green (First Second/Macmillan)
  • The Pigeon HAS to Go to School! by Mo Willems (Hyperion Books)
  • A Trip to the Top of the Volcano with Mouse, by Frank Viva (TOON)
  • ¡Vamos! Let’s Go to the Market, by Raúl the Third (Versify/Houghton Mifflin Harcourt)
  • Who Wet My Pants? by Bob Shea and Zachariah Ohora (Little, Brown)

Best Publication for Kids
  • Akissi: More Tales of Mischief, by Marguerite Abouet and Mathieu Sapin (Flying Eye/Nobrow)
  • Dog Man: For Whom the Ball Rolls, by Dav Pilkey (Scholastic Graphix)
  • Guts, by Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)
  • New Kid, by Jerry Craft (Quill Tree/HarperCollins)
  • This Was Our Pact, by Ryan Andrews (First Second/Macmillan)
  • The Wolf in Underpants, by Wilfrid Lupano, Mayana Itoïz, and Paul Cauuet (Graphic Universe/Lerner Publishing Group)

Best Publication for Teens
  • Harley Quinn: Breaking Glass, by Mariko Tamaki and Steve Pugh (DC)
  • Hot Comb, by Ebony Flowers (Drawn & Quarterly)
  • Kiss Number 8, by Colleen AF Venable and Ellen T. Crenshaw (First Second/Macmillan)
  • Laura Dean Keeps Breaking Up with Me, by Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O’Connell (First Second/Macmillan)
  • Penny Nichols, by MK Reed, Greg Means, and Matt Wiegle (Top Shelf)

Best Humor Publication  
  • Anatomy of Authors, by Dave Kellett (SheldonComics.com)
  • Death Wins a Goldfish, by Brian Rea (Chronicle Books)
  • Minotäar, by Lissa Treiman (Shortbox)
  • Sobek, by James Stokoe (Shortbox)
  • The Way of the Househusband, vol. 1, by Kousuke Oono, translation by Sheldon Drzka (VIZ Media)
  • Wondermark: Friends You Can Ride On, by David Malki (Wondermark)

Best Anthology
  • ABC of Typography, by David Rault (SelfMade Hero)
  • Baltic Comics Anthology š! #34-37, edited by David Schilter, Sanita Muižniece et al. (kuš!)
  • Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, edited by Diane Noomin (Abrams)
  • Kramer’s Ergot #10, edited by Sammy Harkham (Fantagraphics)
  • The Nib #2–4, edited by Matt Bors (Nib)

Best Reality-Based Work
  • Good Talk: A Memoir in Conversations, by Mira Jacob (One World/Random House)
  • Grass, by Keum Suk Gendry-Kim, translation by Janet Hong (Drawn & Quarterly)
  • Kid Gloves: Nine Months of Careful Chaos, by Lucy Knisley (First Second/Macmillan)
  • Moonbound: Apollo 11 and the Dream of Spaceflight, by Jonathan Fetter-Vorm (Hill & Wang)
  • My Solo Exchange Diary, vol. 2(sequel to My Lesbian Experience with Loneliness), by Nagata Kabi, translation by Jocelyne Allen (Seven Seas)
  • They Called Us Enemy, by George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott, and Harmony Becker (Top Shelf)

Best Graphic Album—New
  • Are You Listening? by Tillie Walden (First Second/Macmillan)
  • Bezimena, by Nina Bunjevac (Fantagraphics)
  • BTTM FDRS, by Ezra Claytan Daniels and Ben Passmore (Fantagraphics)
  • Life on the Moon, by Robert Grossman (Yoe Books/IDW)
  • New World, by David Jesus Vignolli (Archaia/BOOM!)
  • Reincarnation Stories, by Kim Deitch (Fantagraphics)

Best Graphic Album—Reprint
  • Bad Weekend by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Clyde Fans, by Seth (Drawn & Quarterly)
  • Cover, vol. 1, by Brian Michael Bendis and David Mack (DC/Jinxworld)
  • Glenn Ganges: The River at Night, by Kevin Huizenga (Drawn & Quarterly)
  • LaGuardia, by Nnedi Okorafor and Tana Ford (Berger Books/Dark Horse)
  • Rusty Brown, by Chris Ware (Pantheon)

Best Adaptation from Another Medium
  • Giraffes on Horseback Salad: Salvador Dali, the Marx Brothers, and the Strangest Movie Never Made, by Josh Frank, Tim Hedecker, and Manuela Pertega (Quirk Books)
  • The Giver, by Lois Lowry and P. Craig Russell, (HMH Books for Young Readers)
  • The Handmaid’s Tale: The Graphic Novel, by Margaret Atwood, adapted by Renee Nault (Nan A. Talese)
  • HP Lovecraft’s At the Mountains of Madness, vols. 1–2adapted by Gou Tanabe, translation by Zack Davisson (Dark Horse Manga)
  • The Seventh Voyage, by Stanislaw Lem, adapted by Jon Muth, translation by Michael Kandel (Scholastic Graphix)
  • Snow, Glass, Apples, by Neil Gaiman and Colleen Doran (Dark Horse Books)

Best U.S. Edition of International Material
  • Diabolical Summer, by Thierry Smolderen and Alexandre Clerisse, translation by Edward Gauvin (IDW)
  • Gramercy Park, by Timothée de Fombelle and Christian Cailleaux, translation by Edward Gauvin (EuroComics/IDW)
  • The House, by Paco Roca, translation by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)
  • Maggy Garrisson, by Lewis Trondheim and Stéphane Oiry, translation byEmma Wilson (SelfMadeHero)
  • Stay, by Lewis Trondheim and Hubert Chevillard, translation by Mike Kennedy (Magnetic Press)
  • Wrath of Fantômas, by Olivier Bouquet and Julie Rocheleau, translation by Edward Gauvin (Titan)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
  • BEASTARS, by Paru Itagaki, translation by Tomo Kimura(VIZ Media)
  • Cats of the Louvre, by Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media)
  • Grass, by Keum Suk Gendry-Kim, translation by Janet Hong (Drawn & Quarterly)
  • Magic Knight Rayearth 25th Anniversary Edition, by CLAMP, translation by Melissa Tanaka (Kodansha)
  • The Poe Clan, by Moto Hagio, translation by Rachel Thorn (Fantagraphics)
  • Witch Hat Atelier, by Kamome Shirahama, translation by Stephen Kohler (Kodansha)

Best Archival Collection/Project—Strips
  • Cham: The Best Comic Strips and Graphic Novelettes, 1839–1862, by David Kunzle (University Press of Mississippi)
  • Ed Leffingwell’s Little Joe, by Harold Gray, edited by Peter Maresca and Sammy Harkham (Sunday Press Books)
  • The George Herriman Library: Krazy & Ignatz 1916–1918, edited by R.J. Casey(Fantagraphics)
  • Krazy Kat: The Complete Color Sundays, by George Herriman, edited by Alexander Braun (TASCHEN)
  • Madness in Crowds: The Teeming Mind of Harrison Cady, by Violet and Denis Kitchen (Beehive Books)
  • PogoVol. 6: Clean as a Weasel, by Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
  • Alay-Oop,by William Gropper (New York Review Comics)
  • The Complete Crepax, vol. 5: American Stories, edited by Kristy Valenti(Fantagraphics)
  • Jack Kirby’s Dingbat Love, edited by John Morrow (TwoMorrows)
  • Moonshadow: The Definitive Edition, by J. M. DeMatteis, Jon J Muth, George Pratt, Kent Williams, and others (Dark Horse Books)
  • Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter Artist Select, by Stan Sakai, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • That Miyoko Asagaya Feeling, by Shinichi Abe, translation by Ryan Holmberg, edited by Mitsuhiro Asakawa (Black Hook Press)

Best Writer
  • Bobby Curnow, Ghost Tree (IDW)
  • MK Reed and Greg Means, Penny Nichols (Top Shelf)
  • Mariko Tamaki, Harley Quinn: Breaking Glass (DC); Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan); Archie (Archie)
  • Lewis Trondheim, Stay (Magnetic Press); MaggyGarrisson (SelfMadeHero)
  • G. Willow Wilson, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse); Ms. Marvel (Marvel)
  • Chip Zdarsky, White Trees (Image); Daredevil, Spider-Man: Life Story (Marvel); Afterlift (comiXology Originals)

Best Writer/Artist
  • Nina Bunjevac, Bezimena (Fantagraphics)
  • Mira Jacob, Good Talk (Random House); “The Menopause” in The Believer (June 1, 2019)
  • Keum Suk Gendry-Kim, Grass (Drawn & Quarterly)
  • James Stokoe, Sobek (Shortbox)
  • Raina Telgemeier, Guts (Scholastic Graphix)
  • Tillie Walden, Are You Listening? (First Second/Macmillan)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
  • Ian Bertram, Little Bird (Image)
  • Colleen Doran, Snow, Glass, Apples (Dark Horse)
  • Bilquis Evely, The Dreaming (DC)
  • Simon Gane, Ghost Tree (IDW)
  • Steve Pugh, Harley Quinn: Breaking Glass (DC)
  • Rosemary Valero-O’Connell, Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan)

Best Painter/Digital Artist
  • Didier Cassegrain, Black Water Lilies (Europe Comics)
  • Alexandre Clarisse, Diabolical Summer (IDW)
  • David Mack, Cover (DC)
  • Léa Mazé, Elma, A Bear’s Life, vol. 1: The Great Journey (Europe Comics)
  • Julie Rocheleau, Wrath of Fantômas (Titan)
  • Christian Ward, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)

Best Cover Artist
  • Jen Bartel, Blackbird  (Image Comics)
  • Francesco Francavilla, Archie, Archie 1955, Archie Vs. Predator II, Cosmo (Archie)
  • David Mack, American Gods, Fight Club 3 (Dark Horse); Cover (DC)
  • Emma Rios, Pretty Deadly (Image)
  • Julian Totino Tedesco, Daredevil (Marvel)
  • Christian Ward, Machine Gun Wizards (Dark Horse), Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)

Best Coloring
  • Lorena Alvarez, Hicotea (Nobrow)
  • Jean-Francois Beaulieu, Middlewest, Outpost Zero (Image)
  • Matt Hollingsworth, Batman: Curse of the White Knight, Batman White Knight Presents Von Freeze (DC); Little Bird, November (Image)
  • Molly Mendoza, Skip (Nobrow)
  • Dave Stewart, Black Hammer, B.P.R.D.: The Devil You Know, Hellboy and the BPRD(Dark Horse); Gideon Falls (Image); Silver Surfer Black, Spider-Man (Marvel)

Best Lettering
  • Deron Bennett, Batgirl, Green Arrow, Justice League, Martian Manhunter (DC); Canto (IDW); Assassin Nation, Excellence (Skybound/Image); To Drink and To Eat, vol. 1 (Lion Forge); Resonant (Vault)
  • Jim Campbell, Black BadgeCoda (BOOM Studios); Giant DaysLumberjanes: The Shape of Friendship (BOOM Box!); Rocko’s Modern Afterlife (KaBOOM!); At the End of Your Tether (Lion Forge); Blade Runner 2019 (Titan); Mall, The Plot, Wasted Space (Vault)
  • Clayton Cowles, Aquaman, Batman, Batman and the Outsiders, Heroes in Crisis, Superman: Up in the Sky, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC);Bitter Root, Pretty Deadly, Moonstruck, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Reaver  (Skybound/Image); Daredevil, Ghost-Spider, Silver Surfer Black, Superior Spider-Man, Venom (Marvel)
  • Emilie Plateau, Colored: The Unsung Life of Claudette Colvin (Europe Comics)
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW)
  • Tillie Walden, Are You Listening? (First Second/Macmillan)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
  • Comic Riffs blog, by Michael Cavna
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, RJ Casey, and Kristy Valenti (Fantagraphics)
  • Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes (Hogan’s Alley)
  • Inks: The Journal of the Comics Studies Society, edited by Qiana Whitted (Ohio State University Press)
  • LAAB Magazine, vol. 4: This Was Your Life, edited by Ronald Wimberly and Josh O’Neill (Beehive Books)
  • Women Write About Comics, edited by Nola Pfau and Wendy Browne

Best Comics-Related Book
  • The Art of Nothing: 25 Years of Mutts and the Art of Patrick McDonnell(Abrams)
  • The Book of Weirdo, by Jon B. Cooke (Last Gasp)
  • Grunt: The Art and Unpublished Comics of James Stokoe (Dark Horse)
  • Logo a Gogo: Branding Pop Culture, by Rian Hughes (Korero Press)
  • Making Comics, by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
  • Screwball! The Cartoonists Who Made the Funnies Funny, by Paul Tumey (Library of American Comics/IDW)

Best Academic/Scholarly Work
  • The Art of Pere Joan: Space, Landscape, and Comics Form, by Benjamin Fraser (University of Texas Press)
  • The Comics of Rutu Modan: War, Love, and Secrets, by Kevin Haworth (University Press of Mississippi)
  • EC Comics: Race, Shock, and Social Protest, by Qiana Whitted (Rutgers University Press)
  • The Peanuts Papers: Writers and Cartoonists on Charlie Brown, Snoopy & the Gang, and the Meaning of Life, edited by Andrew Blauner (Library of America)
  • Producing Mass Entertainment: The Serial Life of the Yellow Kid, by Christina Meyer (Ohio State University Press)
  • Women’s Manga in Asia and Beyond: Uniting Different Cultures and Identities, edited by Fusami Ogi et al. (Palgrave Macmillan)

Best Publication Design
  • Grunt: The Art and Unpublished Comics of James Stokoe, designed by Ethan Kimberling (Dark Horse)
  • Krazy Kat: The Complete Color Sundays, by George Herriman, designed by Anna-Tina Kessler (TASCHEN)
  • Logo a Gogo, designed by Rian Hughes (Korero Press)
  • Madness in Crowds: The Teeming Mind of Harrison Cady, designed by Paul Kopple and Alex Bruce (Beehive Books)
  • Making Comics, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
  • Rusty Brown, designed by Chris Ware (Pantheon)

Best Digital Comic
  • Afterlift, by Chip Zdarsky and Jason Loo (comiXology Originals)
  • Black Water Lilies, by Michel Bussi, adapted by Frédéric Duval and Didier Cassegrain, translated by Edward Gauvin (Europe Comics)
  • Colored: The Unsung Life of Claudette Colvin, by Tania de Montaigne, adapted by Emilie Plateau, translated by Montana Kane (Europe Comics)
  • Elma, A Bear’s Life, vol. 1: The Great Journey, by Ingrid Chabbert and Léa Mazé, translated by Jenny Aufiery (Europe Comics)
  • Mare Internum, by Der-shing Helmer (comiXology; gumroad.com/l/MIPDF)
  • Tales from Behind the Window, by Edanur Kuntman, translated by Cem Ulgen (Europe Comics)

Best Webcomic

The Complete List of 2019 Eisner Winners

It was a big night for Tom King at the 2019 Eisner Awards which took place the Friday of San Diego Comic-Con. King won honors for best writer, best limited series, best short story, and best graphic album—reprint. The creator lost best continuing series which his Batman was nominated. Giant Days by John Allison, Max Sarin, and Julia Madrigal took that honor.

Below is the full list of nominees with the winner in bold.

Best Short Story

  • “Get Naked in Barcelona,” by Steven T. Seagle and Emei Olivia Burrell, in Get Naked (Image)
  • “The Ghastlygun Tinies,” by Matt Cohen and Marc Palm, in MAD magazine #4 (DC)
  • “Here I Am,” by Shaun Tan, in I Feel Machine (SelfMadeHero)
  • “Life During Interesting Times,” by Mike Dawson (The Nib), https://thenib.com/greatest-generation-interesting-times
  • “Supply Chains,” by Peter and Maria Hoey, in Coin-Op #7 (Coin-Op Books)
  • “The Talk of the Saints,” by Tom King and Jason Fabok, in Swamp Thing Winter Special (DC)

Best Single Issue/One-Shot
  • Beneath the Dead Oak Tree, by Emily Carroll (ShortBox)
  • Black Hammer: Cthu-Louise, by Jeff Lemire and Emi Lenox (Dark Horse)
  • No Better Words, by Carolyn Nowak (Silver Sprocket)
  • Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, by Chip Zdarsky (Marvel)
  • The Terrible Elisabeth Dumn Against the Devils In Suits, by Arabson, translated by James Robinson (IHQ Studio/ Image)

Best Continuing Series
  • Batman, by Tom King et al. (DC)
  • Black Hammer: Age of Doom, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and Rich Tommaso (Dark Horse)
  • Gasolina, by Sean Mackiewicz and Niko Walter (Skybound/Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julaa Madrigal (BOOM! Box)
  • The Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José (Marvel)
  • Runaways, by Rainbow Rowell and Kris Anka (Marvel)

Best Limited Series
  • Batman: White Knight, by Sean Murphy (DC)
  • Eternity Girl, by Magdalene Visaggio and Sonny Liew (Vertigo/DC)
  • Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, by Mark Russell, Mike Feehan, and Mark Morales (DC)
  • Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
  • X-Men: Grand Design: Second Genesis, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series
  • Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Green (Image)
  • Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
  • Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
  • Isola, by Brenden Fletcher and Karl Kerschl (Image)
  • Man-Eaters, by Chelsea Cain and Kate Niemczyk (Image)
  • Skyward, by Joe Henderson and Lee Garbett (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)
  • Johnny Boo and the Ice Cream Computer, by James Kochalka (Top Shelf/IDW)
  • Petals, by Gustavo Borges (KaBOOM!)
  • Peter & Ernesto: A Tale of Two Sloths, by Graham Annable (First Second)
  • This Is a Taco! By Andrew Cangelose and Josh Shipley (CubHouse/Lion Forge)
  • Tiger Vs. Nightmare, by Emily Tetri (First Second)

Best Publication for Kids (ages 9–12)
  • Aquicorn Cove, by Katie O’Neill (Oni)
  • Be Prepared, by Vera Brosgol (First Second)
  • The Cardboard Kingdom, by Chad Sell (Knopf/Random House Children’s Books)
  • Crush, by Svetlana Chmakova (JY/Yen Press)
  • The Divided Earth, by Faith Erin Hicks (First Second)

Best Publication for Teens (ages 13–17)
  • All Summer Long, by Hope Larson (Farrar Straus Giroux)
  • Gumballs, by Erin Nations (Top Shelf/IDW)
  • Middlewest, by Skottie Young and Jorge Corona (Image)
  • Norroway, Book 1: The Black Bull of Norroway, by Cat Seaton and Kit Seaton (Image)
  • The Prince and the Dressmaker, by Jen Wang (First Second)
  • Watersnakes, by Tony Sandoval, translated by Lucas Marangon (Magnetic/Lion Forge)

Best Humor Publication
  • Get Naked, by Steven T. Seagle et al. (Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julia Madrigal (BOOM! Box)
  • MAD magazine, edited by Bill Morrison (DC)
  • A Perfect Failure: Fanta Bukowski 3, by Noah Van Sciver (Fantagraphics)
  • Woman World, by Aminder Dhaliwal (Drawn & Quarterly)

Best Anthology
  • Femme Magnifique: 50 Magnificent Women Who Changed the World, edited by Shelly Bond (Black Crown/IDW)
  • Puerto Rico Strong, edited by Marco Lopez, Desiree Rodriguez, Hazel Newlevant, Derek Ruiz, and Neil Schwartz (Lion Forge)
  • Twisted Romance, edited by Alex de Campi (Image)
  • Where We Live: A Benefit for the Survivors in Las Vegas, edited by Will Dennis, curated by J. H. Williams III and Wendy Wright-Williams (Image)

Best Reality-Based Work
  • All the Answers: A Graphic Memoir, by Michael Kupperman (Gallery 13)
  • All the Sad Songs, by Summer Pierre (Retrofit/Big Planet)
  • Is This Guy For Real? The Unbelievable Andy Kaufman, by Box Brown (First Second)
  • Monk! by Youssef Daoudi (First Second)
  • One Dirty Tree, by Noah Van Sciver (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—New
  • Bad Girls, by Alex de Campi and Victor Santos (Gallery 13)
  • Come Again, by Nate Powell (Top Shelf/IDW)
  • Green Lantern: Earth One Vol. 1, by Corinna Bechko and Gabriel Hardman (DC)
  • Homunculus, by Joe Sparrow (ShortBox)
  • My Heroes Have Always Been Junkies, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Sabrina, by Nick Drnaso (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—Reprint
  • Berlin, by Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
  • Girl Town, by Carolyn Nowak (Top Shelf/IDW)
  • Upgrade Soul, by Ezra Claytan Daniels (Lion Forge)
  • The Vision hardcover, by Tom King, Gabriel Hernandez Walta, and Michael Walsh (Marvel)
  • Young Frances, by Hartley Lin (AdHouse Books)

Best Adaptation from Another Medium
  • Anne Frank’s Diary: The Graphic Adaptation, adapted by Ari Folman and David Polonsky (Pantheon)
  • “Frankenstein” by Mary Shelley, in Frankenstein: Junji Ito Story Collection, adapted by Junji Ito, translated by Jocelyne Allen (VIZ Media)
  • Out in the Open by Jesús Carraso, adapted by Javi Rey, translated by Lawrence Schimel (SelfMadeHero)
  • Speak: The Graphic Novel, by Laurie Halse Anderson and Emily Carroll (Farrar Straus Giroux)
  • To Build a Fire: Based on Jack London’s Classic Story, by Chabouté (Gallery 13)

Best U.S. Edition of International Material
  • About Betty’s Boobby Vero Cazot and Julie Rocheleau, translated by Edward Gauvin (Archaia/BOOM!)
  • Brazen: Rebel Ladies Who Rocked the World, by Pénélope Bagieu (First Second)
  • Herakles Book 1, by Edouard Cour, translated by Jeremy Melloul (Magnetic/Lion Forge)
  • Niourk, by Stefan Wul and Olivier Vatine, translated by Brandon Kander and Diana Schutz (Dark Horse)
  • A Sea of Love, by Wilfrid Lupano and Grégory Panaccione (Magnetic/Lion Forge)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
  • Abara: Complete Deluxe Edition, by Tsutomu Nihei, translated by Sheldon Drzka (VIZ Media)
  • Dead Dead Demon’s Dededede Destruction, by Inio Asano, translated by John Werry (VIZ Media)
  • Laid-Back Camp, by Afro, translated by Amber Tamosaitis (Yen Press)
  • My Beijing: Four Stories of Everyday Wonder, by Nie Jun, translated by Edward Gauvin (Graphic Universe/Lerner)
  • Tokyo Tarareba Girls, by Akiko Higashimura (Kodansha)

Best Archival Collection/Project—Strips
  • Pogo, vol. 5: Out of This World At Home, by Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Sky Masters of the Space Force: The Complete Sunday Strips in Color (1959–1960), by Jack Kirby, Wally Wood et al., edited by Ferran Delgado (Amigo Comics)
  • Star Wars: Classic Newspaper Strips, vol. 3, by Archie Goodwin and Al Williamson, edited by Dean Mullaney (Library of American Comics/IDW)
  • The Temple of Silence: Forgotten Words and Worlds of Herbert Crowley, by Justin Duerr (Beehive Books
  • Thimble Theatre and the Pre-Popeye Comics of E. C. Segar, edited by Peter Maresca (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
  • Action Comics: 80 Years of Superman Deluxe Edition, edited by Paul Levitz (DC)
  • Bill Sienkiewicz’s Mutants and Moon Knights… And Assassins… Artifact Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Dirty Plotte: The Complete Julie Doucet (Drawn & Quarterly)
  • Madman Quarter Century Shindig, by Mike Allred, edited by Chris Ryall (IDW)
  • Terry Moore’s Strangers in Paradise Gallery Edition, edited by Joseph Melchior and Bob Chapman (Abstract Studio/Graphitti Designs)
  • Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, edited by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Writer
  • Alex de Campi, Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
  • Tom King, Batman, Mister Miracle, Heroes in Crisis, Swamp Thing Winter Special (DC)
  • Jeff Lemire, Black Hammer: Age of Doom, Doctor Star & the Kingdom of Lost Tomorrows, Quantum Age (Dark Horse); Descender, Gideon Falls, Royal City (Image)
  • Mark Russell, Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, Green Lantern/Huckleberry Hound, Lex Luthor/Porky Pig(DC); Lone Ranger (Dynamite)
  • Kelly Thompson, Nancy Drew (Dynamite); Hawkeye, Jessica Jones, Mr. & Mrs. X, Rogue & Gambit, Uncanny X-Men, West Coast Avengers (Marvel)
  • Chip Zdarsky, Peter Parker: The Spectacular Spider-Man, Marvel Two-in-One (Marvel)

Best Writer/Artist
  • Sophie Campbell, Wet Moon (Oni)
  • Nick Drnaso, Sabrina (Drawn & Quarterly)
  • David Lapham, Lodger (Black Crown/IDW); Stray Bullets (Image)
  • Nate Powell, Come Again (Top Shelf/IDW)
  • Tony Sandoval, Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)
  • Jen Wang, The Prince and the Dressmaker (First Second)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
  • Matías BergaraCoda (BOOM!)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Karl Kerschl, Isola (Image)
  • Sonny Liew, Eternity Girl (Vertigo/DC)
  • Sean Phillips, Kill or Be Killed, My Heroes Have Always Been Junkies (Image)
  • Yanick Paquette, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
  • Lee Bermejo, Batman: Damned (DC)
  • Carita Lupatelli, Izuna Book 2 (Humanoids)
  • Dustin Nguyen, Descender (Image)
  • Gregory Panaccione, A Sea of Love (Magnetic/Lion Forge)
  • Tony Sandoval, Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)

Best Cover Artist (for multiple covers)
  • Jen Bartel, Blackbird (Image); Submerged (Vault)
  • Nick Derington, Mister Miracle (DC)
  • Karl Kerschl, Isola (Image)
  • Joshua Middleton, Batgirl and Aquaman variants (DC)
  • Julian Tedesco, Hawkeye, Life of Captain Marvel (Marvel)

Best Coloring
  • Jordie Bellaire, Batgirl, Batman (DC); The Divided Earth (First Second); Days of Hate, Dead Hand, Head Lopper, Redlands (Image); Shuri, Doctor Strange (Marvel)
  • Tamra Bonvillain, Alien 3 (Dark Horse); Batman, Doom Patrol (DC); Moon Girl and Devil Dinosaur, Multiple Man(Marvel)
  • Nathan Fairbairn, Batman, Batgirl, Birds of Prey, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC); Die!Die!Die! (Image)
  • Matt Hollingsworth, Batman: White Knight (DC): Seven to Eternity, Wytches (Image)
  • Matt Wilson, Black Cloud, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); The Mighty Thor, Runaways (Marvel)

Best Lettering
  • David Aja, Seeds (Berger Books/Dark Horse)
  • Jim Campbell, BreathlessCalexit, Gravetrancers, Snap Flash Hustle, Survival FetishThe Wilds (Black Mask); AbbottAlice: Dream to Dream, Black Badge, CluelessCodaFenceFireflyGiant DaysGrass Kings, Lumberjanes: The Infernal CompassLow Road WestSparrowhawk (BOOM); Angelic (Image); Wasted Space (Vault)
  • Alex de Campi, Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
  • Jared Fletcher, Batman: Damned (DC); The Gravediggers Union, Moonshine, Paper Girls, Southern Bastards (Image)
  • Todd Klein— Black Hammer: Age of Doom, Neil Gaiman’s A Study in Emerald (Dark Horse); Batman: White Night (DC); Eternity Girl, Books of Magic (Vertigo/DC); The League of Extraordinary Gentlemen: The Tempest (Top Shelf/IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
  • Back Issue, edited by Michael Eury (TwoMorrows)
  • The Columbus Scribbler, edited by Brian Canini, columbusscribbler.com
  • Comicosity, edited by Aaron Long and Matt Santori,  www.comicosity.com
  • LAAB Magazine #0: Dark Matter, edited by Ronald Wimberley and Josh O’Neill (Beehive Books)
  • PanelxPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou, panelxpanel.com

Best Comics-Related Book
  • Comic Book Implosion: An Oral History of DC Comics Circa 1978, by Keith Dallas and John Wells (TwoMorrows)
  • Drawn to Purpose: American Women Illustrators and Cartoonists, by Martha H. Kennedy (University Press of Mississippi)
  • The League of Regrettable Sidekicks, by Jon Morris (Quirk Books)
  • Mike Grell: Life Is Drawing Without an Eraser, by Dewey Cassell with Jeff Messer (TwoMorrows)
  • Yoshitaka Amano: The Illustrated Biography—Beyond the Fantasy, by Florent Gorges, translated by Laure Dupont and Annie Gullion (Dark Horse)

Best Academic/Scholarly Work
  • Between Pen and Pixel: Comics, Materiality, and the Book of the Future, by Aaron Kashtan (Ohio State University Press)
  • Breaking the Frames: Populism and Prestige in Comics Studies, by Marc Singer (University of Texas Press)
  • The Goat-Getters: Jack Johnson, the Fight of the Century, and How a Bunch of Raucous Cartoonists Reinvented Comics, by Eddie Campbell (Library of American Comics/IDW/Ohio State University Press)
  • Incorrigibles and Innocents, by Lara Saguisag (Rutgers Univeristy Press)
  • Sweet Little C*nt: The Graphic Work of Julie Doucet, by Anne Elizabeth Moore (Uncivilized Books)

Best Publication Design
  • A Sea of Love, designed by Wilfrid Lupano, Grégory Panaccione, and Mike Kennedy (Magnetic/Lion Forge)
  • The Stan Lee Story Collector’s Edition, designed by Josh Baker (Taschen)
  • The Temple of Silence: Forgotten Worlds of Herbert Crowley, designed by Paul Kepple and Max Vandenberg (Beehive Books)
  • Terry Moore’s Strangers in Paradise Gallery Edition, designed by Josh Beatman/Brainchild Studios/NYC (Abstract Studio/Graphitti Designs)
  • Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Digital Comic

Best Webcomic

The Bill Finger Excellence in Comics Writing Award
E. Nelson Bridwell, Mike Friedrich

The Bob Clampett Humanitarian Award
Tula Lotay, Edgardo Miranda-Rodriguez

The Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award
Le Revistera, Buenos Aires

The Russ Manning Promising Newcomer Award
Lorena Alvarez (Nightlights, Hictoea: A Nightlights Story)

Hall of Fame
Jim Aparo, June Tarpé Mills, Dave Stevens, Morrie Turner, Bill Sienkiewicz, Wendy and Richard Pini, Paul Levitz, Jenette Kahn, Jose Luis Garcia Lopez

The 2019 Eisner Award Nominees are Announced

Eisner Awards

Today, the nominees for the 2019 Eisner Awards have been announced. Image Comics and DC received the most nominations. Image received 19 (plus 11 shared) and DC received 17 (plus 7 shared). In a first, Image swept the “Best New Series” category with all six nominations.

Tom King was nominated the most as a creator with five while Alex de Campi and Jeff Lemire each received four nominations.

The Eisners are celebrating their 31st year. The 2019 Eisner Awards judging panel consists of comics journalist Chris Arrant (Newsarama), academic/author Jared Gardner (Ohio State University), librarian Traci Glass (Multnomah County Library system in Portland, Oregon), retailer Jenn Haines (The Dragon, Guelph and Milton, Ontario, Canada), reviewer Steven Howearth (Pop Culture Maven), and comics creator Jimmie Robinson (CyberZone, Amanda & Gunn, Bomb Girl).

Voting for the awards is held online. All professionals in the comic book industry are eligible to vote. The deadline for voting is June 14. The results of the voting will be announced in a gala awards ceremony on the evening of Friday, July 19 at a gala awards ceremony at the Hilton San Diego Bayfront Hotel.

Check out this year’s full list of nominees below. Congrats to all of the nominees and publishers.

Best Short Story

  • “Get Naked in Barcelona,” by Steven T. Seagle and Emei Olivia Burrell, in Get Naked (Image)
  • “The Ghastlygun Tinies,” by Matt Cohen and Marc Palm, in MAD magazine #4 (DC)
  • “Here I Am,” by Shaun Tan, in I Feel Machine (SelfMadeHero)
  • “Life During Interesting Times,” by Mike Dawson (The Nib), https://thenib.com/greatest-generation-interesting-times
  • “Supply Chains,” by Peter and Maria Hoey, in Coin-Op #7 (Coin-Op Books)
  • “The Talk of the Saints,” by Tom King and Jason Fabok, in Swamp Thing Winter Special (DC)

Best Single Issue/One-Shot
  • Beneath the Dead Oak Tree, by Emily Carroll (ShortBox)
  • Black Hammer: Cthu-Louise, by Jeff Lemire and Emi Lenox (Dark Horse)
  • No Better Words, by Carolyn Nowak (Silver Sprocket)
  • Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, by Chip Zdarsky (Marvel)
  • The Terrible Elisabeth Dumn Against the Devils In Suits, by Arabson, translated by James Robinson (IHQ Studio/ Image)

Best Continuing Series
  • Batman, by Tom King et al. (DC)
  • Black Hammer: Age of Doom, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and Rich Tommaso (Dark Horse)
  • Gasolina, by Sean Mackiewicz and Niko Walter (Skybound/Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julaa Madrigal (BOOM! Box)
  • The Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José (Marvel)
  • Runaways, by Rainbow Rowell and Kris Anka (Marvel)

Best Limited Series
  • Batman: White Knight, by Sean Murphy (DC)
  • Eternity Girl, by Magdalene Visaggio and Sonny Liew (Vertigo/DC)
  • Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, by Mark Russell, Mike Feehan, and Mark Morales (DC)
  • Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
  • X-Men: Grand Design: Second Genesis, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series
  • Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Green (Image)
  • Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
  • Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
  • Isola, by Brenden Fletcher and Karl Kerschl (Image)
  • Man-Eaters, by Chelsea Cain and Kate Niemczyk (Image)
  • Skyward, by Joe Henderson and Lee Garbett (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)
  • Johnny Boo and the Ice Cream Computer, by James Kochalka (Top Shelf/IDW)
  • Petals, by Gustavo Borges (KaBOOM!)
  • Peter & Ernesto: A Tale of Two Sloths, by Graham Annable (First Second)
  • This Is a Taco! By Andrew Cangelose and Josh Shipley (CubHouse/Lion Forge)
  • Tiger Vs. Nightmare, by Emily Tetri (First Second)

Best Publication for Kids (ages 9–12)
  • Aquicorn Cove, by Katie O’Neill (Oni)
  • Be Prepared, by Vera Brosgol (First Second)
  • The Cardboard Kingdom, by Chad Sell (Knopf/Random House Children’s Books)
  • Crush, by Svetlana Chmakova (JY/Yen Press)
  • The Divided Earth, by Faith Erin Hicks (First Second)

Best Publication for Teens (ages 13–17)
  • All Summer Long, by Hope Larson (Farrar Straus Giroux)
  • Gumballs, by Erin Nations (Top Shelf/IDW)
  • Middlewest, by Skottie Young and Jorge Corona (Image)
  • Norroway, Book 1: The Black Bull of Norroway, by Cat Seaton and Kit Seaton (Image)
  • The Prince and the Dressmaker, by Jen Wang (First Second)
  • Watersnakes, by Tony Sandoval, translated by Lucas Marangon (Magnetic/Lion Forge)

Best Humor Publication
  • Get Naked, by Steven T. Seagle et al. (Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julia Madrigal (BOOM! Box)
  • MAD magazine, edited by Bill Morrison (DC)
  • A Perfect Failure: Fanta Bukowski 3, by Noah Van Sciver (Fantagraphics)
  • Woman World, by Aminder Dhaliwal (Drawn & Quarterly)

Best Anthology
  • Femme Magnifique: 50 Magnificent Women Who Changed the World, edited by Shelly Bond (Black Crown/IDW)
  • Puerto Rico Strong, edited by Marco Lopez, Desiree Rodriguez, Hazel Newlevant, Derek Ruiz, and Neil Schwartz (Lion Forge)
  • Twisted Romance, edited by Alex de Campi (Image)
  • Where We Live: A Benefit for the Survivors in Las Vegas, edited by Will Dennis, curated by J. H. Williams III and Wendy Wright-Williams (Image)

Best Reality-Based Work
  • All the Answers: A Graphic Memoir, by Michael Kupperman (Gallery 13)
  • All the Sad Songs, by Summer Pierre (Retrofit/Big Planet)
  • Is This Guy For Real? The Unbelievable Andy Kaufman, by Box Brown (First Second)
  • Monk! by Youssef Daoudi (First Second)
  • One Dirty Tree, by Noah Van Sciver (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—New
  • Bad Girls, by Alex de Campi and Victor Santos (Gallery 13)
  • Come Again, by Nate Powell (Top Shelf/IDW)
  • Green Lantern: Earth One Vol. 1, by Corinna Bechko and Gabriel Hardman (DC)
  • Homunculus, by Joe Sparrow (ShortBox)
  • My Heroes Have Always Been Junkies, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Sabrina, by Nick Drnaso (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—Reprint
  • Berlin, by Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
  • Girl Town, by Carolyn Nowak (Top Shelf/IDW)
  • Upgrade Soul, by Ezra Claytan Daniels (Lion Forge)
  • The Vision hardcover, by Tom King, Gabriel Hernandez Walta, and Michael Walsh (Marvel)
  • Young Frances, by Hartley Lin (AdHouse Books)

Best Adaptation from Another Medium
  • Anne Frank’s Diary: The Graphic Adaptation, adapted by Ari Folman and David Polonsky (Pantheon)
  • “Frankenstein” by Mary Shelley, in Frankenstein: Junji Ito Story Collection, adapted by Junji Ito, translated by Jocelyne Allen (VIZ Media)
  • Out in the Open by Jesús Carraso, adapted by Javi Rey, translated by Lawrence Schimel (SelfMadeHero)
  • Speak: The Graphic Novel, by Laurie Halse Anderson and Emily Carroll (Farrar Straus Giroux)
  • To Build a Fire: Based on Jack London’s Classic Story, by Chabouté (Gallery 13)

Best U.S. Edition of International Material
  • About Betty’s Boobby Vero Cazot and Julie Rocheleau, translated by Edward Gauvin (Archaia/BOOM!)
  • Brazen: Rebel Ladies Who Rocked the World, by Pénélope Bagieu (First Second)
  • Herakles Book 1, by Edouard Cour, translated by Jeremy Melloul (Magnetic/Lion Forge)
  • Niourk, by Stefan Wul and Olivier Vatine, translated by Brandon Kander and Diana Schutz (Dark Horse)
  • A Sea of Love, by Wilfrid Lupano and Grégory Panaccione (Magnetic/Lion Forge)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
  • Abara: Complete Deluxe Edition, by Tsutomu Nihei, translated by Sheldon Drzka (VIZ Media)
  • Dead Dead Demon’s Dededede Destruction, by Inio Asano, translated by John Werry (VIZ Media)
  • Laid-Back Camp, by Afro, translated by Amber Tamosaitis (Yen Press)
  • My Beijing: Four Stories of Everyday Wonder, by Nie Jun, translated by Edward Gauvin (Graphic Universe/Lerner)
  • Tokyo Tarareba Girls, by Akiko Higashimura (Kodansha)

Best Archival Collection/Project—Strips
  • Pogo, vol. 5: Out of This World At Home, by Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Sky Masters of the Space Force: The Complete Sunday Strips in Color (1959–1960), by Jack Kirby, Wally Wood et al., edited by Ferran Delgado (Amigo Comics)
  • Star Wars: Classic Newspaper Strips, vol. 3, by Archie Goodwin and Al Williamson, edited by Dean Mullaney (Library of American Comics/IDW)
  • The Temple of Silence: Forgotten Words and Worlds of Herbert Crowley, by Justin Duerr (Beehive Books
  • Thimble Theatre and the Pre-Popeye Comics of E. C. Segar, edited by Peter Maresca (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
  • Action Comics: 80 Years of Superman Deluxe Edition, edited by Paul Levitz (DC)
  • Bill Sienkiewicz’s Mutants and Moon Knights… And Assassins… Artifact Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Dirty Plotte: The Complete Julie Doucet (Drawn & Quarterly)
  • Madman Quarter Century Shindig, by Mike Allred, edited by Chris Ryall (IDW)
  • Terry Moore’s Strangers in Paradise Gallery Edition, edited by Joseph Melchior and Bob Chapman (Abstract Studio/Graphitti Designs)
  • Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, edited by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Writer
  • Alex de Campi, Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
  • Tom King, Batman, Mister Miracle, Heroes in Crisis, Swamp Thing Winter Special (DC)
  • Jeff Lemire, Black Hammer: Age of Doom, Doctor Star & the Kingdom of Lost Tomorrows, Quantum Age (Dark Horse); Descender, Gideon Falls, Royal City (Image)
  • Mark Russell, Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, Green Lantern/Huckleberry Hound, Lex Luthor/Porky Pig(DC); Lone Ranger (Dynamite)
  • Kelly Thompson, Nancy Drew (Dynamite); Hawkeye, Jessica Jones, Mr. & Mrs. X, Rogue & Gambit, Uncanny X-Men, West Coast Avengers (Marvel)
  • Chip Zdarsky, Peter Parker: The Spectacular Spider-Man, Marvel Two-in-One (Marvel)

Best Writer/Artist
  • Sophie Campbell, Wet Moon (Oni)
  • Nick Drnaso, Sabrina (Drawn & Quarterly)
  • David Lapham, Lodger (Black Crown/IDW); Stray Bullets (Image)
  • Nate Powell, Come Again (Top Shelf/IDW)
  • Tony Sandoval, Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)
  • Jen Wang, The Prince and the Dressmaker (First Second)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
  • Matías BergaraCoda (BOOM!)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Karl Kerschl, Isola (Image)
  • Sonny Liew, Eternity Girl (Vertigo/DC)
  • Sean Phillips, Kill or Be Killed, My Heroes Have Always Been Junkies (Image)
  • Yanick Paquette, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
  • Lee Bermejo, Batman: Damned (DC)
  • Carita Lupatelli, Izuna Book 2 (Humanoids)
  • Dustin Nguyen, Descender (Image)
  • Gregory Panaccione, A Sea of Love (Magnetic/Lion Forge)
  • Tony Sandoval, Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)

Best Cover Artist (for multiple covers)
  • Jen Bartel, Blackbird (Image); Submerged (Vault)
  • Nick Derington, Mister Miracle (DC)
  • Karl Kerschl, Isola (Image)
  • Joshua Middleton, Batgirl and Aquaman variants (DC)
  • Julian Tedesco, Hawkeye, Life of Captain Marvel (Marvel)

Best Coloring
  • Jordie Bellaire, Batgirl, Batman (DC); The Divided Earth (First Second); Days of Hate, Dead Hand, Head Lopper, Redlands (Image); Shuri, Doctor Strange (Marvel)
  • Tamra Bonvillain, Alien 3 (Dark Horse); Batman, Doom Patrol (DC); Moon Girl and Devil Dinosaur, Multiple Man(Marvel)
  • Nathan Fairbairn, Batman, Batgirl, Birds of Prey, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC); Die!Die!Die! (Image)
  • Matt Hollingsworth, Batman: White Knight (DC): Seven to Eternity, Wytches (Image)
  • Matt Wilson, Black Cloud, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); The Mighty Thor, Runaways (Marvel)

Best Lettering
  • David Aja, Seeds (Berger Books/Dark Horse)
  • Jim Campbell, BreathlessCalexit, Gravetrancers, Snap Flash Hustle, Survival FetishThe Wilds (Black Mask); AbbottAlice: Dream to Dream, Black Badge, CluelessCodaFenceFireflyGiant DaysGrass Kings, Lumberjanes: The Infernal CompassLow Road WestSparrowhawk (BOOM); Angelic (Image); Wasted Space (Vault)
  • Alex de Campi, Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
  • Jared Fletcher, Batman: Damned (DC); The Gravediggers Union, Moonshine, Paper Girls, Southern Bastards (Image)
  • Todd Klein— Black Hammer: Age of Doom, Neil Gaiman’s A Study in Emerald (Dark Horse); Batman: White Night (DC); Eternity Girl, Books of Magic (Vertigo/DC); The League of Extraordinary Gentlemen: The Tempest (Top Shelf/IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
  • Back Issue, edited by Michael Eury (TwoMorrows)
  • The Columbus Scribbler, edited by Brian Canini, columbusscribbler.com
  • Comicosity, edited by Aaron Long and Matt Santori,  www.comicosity.com
  • LAAB Magazine #0: Dark Matter, edited by Ronald Wimberley and Josh O’Neill (Beehive Books)
  • PanelxPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou, panelxpanel.com

Best Comics-Related Book
  • Comic Book Implosion: An Oral History of DC Comics Circa 1978, by Keith Dallas and John Wells (TwoMorrows)
  • Drawn to Purpose: American Women Illustrators and Cartoonists, by Martha H. Kennedy (University Press of Mississippi)
  • The League of Regrettable Sidekicks, by Jon Morris (Quirk Books)
  • Mike Grell: Life Is Drawing Without an Eraser, by Dewey Cassell with Jeff Messer (TwoMorrows)
  • Yoshitaka Amano: The Illustrated Biography—Beyond the Fantasy, by Florent Gorges, translated by Laure Dupont and Annie Gullion (Dark Horse)

Best Academic/Scholarly Work
  • Between Pen and Pixel: Comics, Materiality, and the Book of the Future, by Aaron Kashtan (Ohio State University Press)
  • Breaking the Frames: Populism and Prestige in Comics Studies, by Marc Singer (University of Texas Press)
  • The Goat-Getters: Jack Johnson, the Fight of the Century, and How a Bunch of Raucous Cartoonists Reinvented Comics, by Eddie Campbell (Library of American Comics/IDW/Ohio State University Press)
  • Incorrigibles and Innocents, by Lara Saguisag (Rutgers Univeristy Press)
  • Sweet Little C*nt: The Graphic Work of Julie Doucet, by Anne Elizabeth Moore (Uncivilized Books)

Best Publication Design
  • A Sea of Love, designed by Wilfrid Lupano, Grégory Panaccione, and Mike Kennedy (Magnetic/Lion Forge)
  • The Stan Lee Story Collector’s Edition, designed by Josh Baker (Taschen)
  • The Temple of Silence: Forgotten Worlds of Herbert Crowley, designed by Paul Kepple and Max Vandenberg (Beehive Books)
  • Terry Moore’s Strangers in Paradise Gallery Edition, designed by Josh Beatman/Brainchild Studios/NYC (Abstract Studio/Graphitti Designs)
  • Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Digital Comic

Best Webcomic

The Complete Eisners Winner List as Monsters and My Favorite Thing is Monsters Won Big

On Friday at San Diego Comic-Con, the Eisners winners were announced. Two titles stood out, Marjorie Liu and Sana Takeda’s Monstress and Emil Ferris’ My Favorite Thing is Monsters. Another multiple-award winner was Katie O’Neill’s The Tea Dragon Society.

Check out the full list of nominees below with the winner bolded. Congrats to all of the nominees and winners.

Best Short Story
  • “Ethel Byrne,” by Cecil Castelluci and Scott Chantler, in Mine: A Celebration of Liberty and Freedom for All Benefiting Planned Parenthood (ComicMix)
  • “Forgotten Princess,” by Phillip Kennedy Johnson and Antonio Sandoval, in Adventure Time Comics #13 (kaboom!)
  • A Life in Comics: The Graphic Adventures of Karen Green,” by Nick Sousanis, in Columbia Magazine (Summer 2017)
  • “Small Mistakes Make Big Problems,” by Sophia Foster-Dimino, in Comics for Choice (Hazel Newlevant)
  • “Trans Plant,” by Megan Rose Gedris, in Enough Space for Everyone Else (Bedside Press)

Best Single Issue/One-Shot
  • Barbara, by Nicole Miles (ShortBox)
  • Hellboy: Krampusnacht, by Mike Mignola and Adam Hughes (Dark Horse)
  • Pope Hats #5, by Ethan Rilly (AdHouse Books)
  • The Spotted Stone, by Rick Veitch (Sun Comics)
  • What Is Left, by Rosemary Valero-O’Connell (ShortBox)

Best Continuing Series
  • Black Hammer, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and David Rubín (Dark Horse)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Liz Fleming (BOOM! Box)
  • Hawkeye, by Kelly Thompson, Leonardo Romero, and Mike Walsh (Marvel)
  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
  • The Wicked + The Divine, by Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)

Best Limited Series
  • Black Panther: World of Wakanda, by Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel)
  • Extremity, by Daniel Warren Johnson (Image/Skybound)
  • The Flintstones, by Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
  • Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
  • X-Men: Grand Design, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series
  • Black Bolt, by Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel)
  • Grass Kings, by Matt Kindt and Tyler Jenkins (BOOM! Studios)
  • Maestros, by Steve Skroce (Image)
  • Redlands, by Jordie Belaire and Vanesa Del Rey (Image)
  • Royal City, by Jeff Lemire (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)
  • Adele in Sand Land, by Claude Ponti, translated by Skeeter Grant and Françoise Mouly (Toon Books)
  • Arthur and the Golden Rope, by Joe Todd-Stanton (Flying Eye/Nobrow)
  • Egg, by Kevin Henkes (Greenwillow Books)
  • Good Night, Planet, by Liniers (Toon Books)
  • Little Tails in the Savannah, by Frederic Brrémaud and Federico Bertolucci, translated by Mike Kennedy (Lion Forge/Magnetic)

Best Publication for Kids (ages 9–12)
  • Bolivar, by Sean Rubin (Archaia)
  • Home Time (Book One): Under the River, by Campbell Whyte (Top Shelf)
  • Nightlights, by Lorena Alvarez (Nobrow)
  • The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill (Oni)
  • Wallace the Brave, by Will Henry (Andrews McMeel)

Best Publication for Teens (ages 13-17)
  • The Dam Keeper, by Robert Kondo and Dice Tsutsumi (First Second/Tonko House)
  • Jane, by Aline Brosh McKenna and Ramón K. Pérez (Archaia)
  • Louis Undercover, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault, translated by Christelle Morelli and Susan Ouriou (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
  • Spinning, by Tillie Walden (First Second)

Best Humor Publication
  • Baking with Kafka, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)
  • Batman/Elmer Fudd Special #1, by Tom King, Lee Weeks, and Byron Vaughn (DC)
  • The Flintstones, by Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
  • Rock Candy Mountain, by Kyle Starks (Image)
  • Wallace the Brave, by Will Henry (Andrews McMeel)

Best Anthology
  • A Bunch of Jews (and Other Stuff): A Minyen Yidn, by Max B. Perlson, Trina Robbins et al. (Bedside Press)
  • A Castle in England, by Jamie Rhodes et al. (Nobrow)
  • Elements: Fire, A Comic Anthology by Creators of Color, edited by Taneka Stotts (Beyond Press)
  • Now #1, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • The Spirit Anthology, edited by Sean Phillips (Lakes International Comic Art Festival)

Best Reality-Based Work
  • Audubon: On the Wings of the World, by Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
  • The Best We Could Do, by Thi Bui (Abrams ComicArts)
  • Calamity Jane: The Calamitous Life of Martha Jane Cannary, 1852–1903, by Christian Perrissin and Matthieu Blanchin, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (IDW)
  • Lennon: The New York Years, by David Foenkinos, Corbeyran, and Horne, translated by Ivanka Hahnenberger (IDW)
  • Spinning, by Tillie Walden (First Second)

Best Graphic Album—New
  • Crawl Space, by Jesse Jacobs (Koyama Press)
  • Eartha, by Cathy Malkasian (Fantagraphics)
  • My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Stages of Rot, by Linnea Sterte (Peow)
  • The Story of Jezebel, by Elijah Brubaker (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—Reprint
  • Boundless, by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
  • Fantagraphics Studio Edition: Black Hole by Charles Burns, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Small Favors: The Definitive Girly Porno Collection, by Colleen Coover (Oni/Limerence)
  • Sticks Angelica, Folk Hero, by Michael DeForge (Drawn & Quarterly)
  • Unreal City, by D. J. Bryant (Fantagraphics)

Best Adaptation from Another Medium
  • Beowulf, adapted by Santiago García and David Rubín (Image)
  • H. P. Lovecraft’s The Hound and Other Stories, adapted by Gou Tanabe, translated by Zack Davisson (Dark Horse)
  • Herman Melville’s Moby Dick, adapted by Christophe Chabouté, translated by Laure Dupont (Dark Horse)
  • Kindred, by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy and John Jennings (Abrams ComicArts)

Best U.S. Edition of International Material
  • Audubon: On the Wings of the World, by Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
  • Flight of the Raven, by Jean-Pierre Gibrat, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (EuroComics/IDW)
  • FUN, by Paolo Bacilieri, translated by Jamie Richards (SelfMadeHero)
  • Ghost of Gaudi, by El Torres and Jesús Alonso Iglesias, translated by Esther Villardón Grande (Lion Forge/Magnetic)
  • The Ladies-in-Waiting, by Santiago García and Javier Olivares, translated by Erica Mena (Fantagraphics)
  • Run for It: Stories of Slaves Who Fought for the Freedom, by Marcelo D’Salete, translated by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
  • Furari, by Jiro Taniguchi, translated by Kumar Sivasubramanian (Fanfare/Ponent Mon)
  • Golden Kamuy, by Satoru Noda, translated by Eiji Yasuda (VIZ Media)
  • My Brother’s Husband, vol. 1, by Gengoroh Tagame, translated by Anne Ishii (Pantheon)
  • Otherworld Barbara, vol. 2, by Moto Hagio, translated by Rachel Matt Thorn (Fantagraphics)
  • Shiver: Junji Ito Selected Stories, by Junji Ito translated by Jocelyne Allen (VIZ Media)

Best Archival Collection/Project—Strips
  • Celebrating Snoopy, by Charles M. Schulz, edited by Alexis E. Fajardo and Dorothy O’Brien (Andrews McMeel)
  • Crazy Quilt: Scraps and Panels on the Way to Gasoline Alley, by Frank King, edited by Peter Maresca (Sunday Press)
  • Foolish Questions and Other Odd Observations, by Rube Goldberg, edited by Peter Maresca and Paul C. Tumey (Sunday Press Books)
  • Sky Masters of the Space Force: The Complete Dailies, by Jack Kirby, Wally Wood et al., edited by Daniel Herman (Hermes Press)
  • Star Wars: The Classic Newspaper Strips, vol. 1, by Russ Manning et al., edited by Dean Mullaney (LOAC/IDW)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
  • Akira 35th Anniversary Edition, by Katsuhiro Otomo, edited by Haruko Hashimoto, Ajani Oloye, and Lauren Scanlan (Kodansha)
  • Behaving MADly, written and compiled by Ger Alpeldoorn and Craig Yoe (Yoe Books/IDW)
  • The Collected Neil the Horse, by Arn Saba/Katherine Collins, edited by Andy Brown (Conundrum)
  • Fantagraphics Studio Edition: Jaime Hernandez, edited by Gary Groth (Fantagraphics)
  • Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, by Paul Gravett, Denis Kitchen, and John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Writer
  • Tom King, Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC)
  • Matt Kindt, Grass Kings (BOOM! Studios); Ether (Dark Horse); Eternity, X-O Manowar (Valiant)
  • Jeff Lemire, Black Hammer (Dark Horse); Descender (Image)
  • Marjorie Liu, Monstress (Image)
  • Mark Russell, The Flintstones (DC)

Best Writer/Artist
  • Lorena Alvarez, Night Lights (Nobrow)
  • Chabouté, Moby Dick (Dark Horse); Alone, Park Bench (Gallery 13/Simon & Schuster)
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Cathy Malkasian, Eartha (Fantagraphics)
  • Jiro Taniguchi, Furari, Louis Vuitton Travel Guide: Venice (Fanfare/Ponent Mon)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
  • Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Gary Gianni, Hellboy: Into the Silent Sea (Dark Horse)
  • Ramón K. Perez, Jane (Archaia)
  • David Rubín, Black Hammer #9 & #12, Ether, Sherlock Frankenstein #1–3 (Dark Horse); Beowulf (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
  • Federico Bertolucci, Love: The Dinosaur, Little Tails (Lion Forge/Magnetic)
  • EFA, Monet: Itinerant of Light (NBM)
  • Jean-Pierre Gibrat, Flight of the Raven (EuroComics/IDW)
  • Cyril Pedrosa, Portugal (NBM)
  • Sana Takeda, Monstress (Image)

Best Cover Artist
  • Jorge Corona, No. 1 with a Bullet (Image)
  • Nick Derington, Mister Miracle (DC); Doom Patrol (DC Young Animal)
  • Brian Stelfreeze, Black Panther (Marvel)
  • Sana Takeda, Monstress (Image)
  • Julian Totino Tedesco, Hawkeye (Marvel)

Best Coloring
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Ed Piskor, X-Men: Grand Design (Marvel)
  • David Rubín, Ether, Black Hammer, Sherlock Frankenstein (Dark Horse); Beowulf (Image)
  • Dave Stewart, Black Hammer, BPRD: Devil You Know, Hellboy: Into the Silent Sea, Sherlock Frankenstein, Shaolin Cowboy (Dark Horse); Maestros (Image)
  • Rosemary Valero-O’Connell, What Is Left (ShortBox)

Best Lettering
  • Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Clayton Cowles, Bitch Planet: Triple Feature, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Black Bolt, Spider-Gwen, Astonishing X-Men, Star Wars (Marvel); Batman, Mister Miracle (DC Comics)
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)
  • John Workman, Mother Panic (DC Young Animal); Ragnarök (IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
  • Alter Ego, edited by Roy Thomas (TwoMorrows)
  • The Comics Journal, edited by Dan Nadel, Timothy Hodler, and Tucker Stone, tcj.com (Fantagraphics)
  • Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes
  • Jack Kirby Collector, edited by John Morrow (TwoMorrows)
  • PanelXPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou, panelxpanel.com

Best Comics-Related Book
  • Deconstructing the Incal by Alejandro Jodorowsky and Moebius, by Jean Annestay and Christophe Quillien (Humanoids)
  • How Comics Work, by Dave Gibbons and Tim Pilcher (Wellfleet Press/Quarto Group)
  • How to Read Nancy: The Elements of Comics in Three Easy Panels, by Paul Karasik and Mark Newgarden (Fantagraphics)
  • Line of Beauty: The Art of Wendy Pini, by Richard Pini (Flesk)
  • Monograph, by Chris Ware (Rizzoli)
  • To Laugh That We May Not Weep: The Life and Times of Art Young, by Glenn Bray and Frank M. Young (Fantagraphics)

Best Academic/Scholarly Work
  • The Comics of Charles Schulz: The Good Grief of Modern Life, edited by Jared Gardner and Ian Gordon (University Press of Mississippi)
  • Ethics in the Gutter: Empathy and Historical Fiction in Comics, by Kate Polak (Ohio State University Press)
  • Latinx Superheroes in Mainstream Comics, by Frederick Luis Aldama (University of Arizona Press)
  • Neon Visions: The Comics of Howard Chaykin, by Brannon Costello (LSU Press)
  • Picturing Childhood: Youth in Transnational Comics, edited by Mark Heimermann and Brittany Tullis (University of Texas Press)

Best Publication Design
  • Akira 35th Anniversary Edition, designed by Phil Balsman, Akira Saito (Veia), NORMA Editorial, and MASH•ROOM (Kodansha)
  • Celebrating Snoopy, designed by Spencer Williams and Julie Phillips (Andrews McMeel)
  • Monograph, designed by Chris Ware (Rizzoli)
  • My Favorite Thing Is Monsters, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)
  • Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Digital Comic
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
  • Barrier, by Brian K. Vaughan and Marcos Martin (Panel Syndicate)
  • The Carpet Merchant of Konstaniniyya, by Reimena Yee (reimenayee.com/the-carpet-merchant)
  • Contact High, by James F. Wright and Josh Eckert (gumroad.com/l/YnxSm)
  • Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost, by Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler, and Gideon Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)
  • Quince, by Sebastian Kadlecik, Kit Steinkellner, and Emma Steinkellner, translated by Valeria Tranier (Fanbase Press/comiXology)

Best Webcomic

The Bill Finger Excellence in Comics Writing Award
Joye Murchison Kelly, Dorothy Woolfolk

The Bob Clampett Humanitarian Award
Frederick Joseph, Comics4Kids

The Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award
Norma Comics, Barcelona, Spain

The Russ Manning Promising Newcomer Award
Hamish Steele, Pantheon (Nobrow)
Pablo Tunica, TMNT Universe (IDW)

Hall of Fame Carol Kalish, Jackie Ormes, Charles Addams, Karen Berger, Dave Gibbons, Rumiko Takahashi

Graphic Policy Radio Podcasts with 2018 Eisner Winners

Graphic Policy Radio has had phenomenal guests over the years. Several of the winners of the 2018 Eisner Awards have guests on our podcast. We’re offering theme our congratulations, especially since each of them has broken new ground diversifying the awards and industry. Check the links below for our podcast interviews:

Congrats to Saladin Ahmed & Christian Ward for Black Bolt, Best New Series. We interviewed Saladin Ahmed about Black Bolt and his creator-owned series Abott in January. Pretty sure he’s the first writer of Middle Eastern heritage who’s won for a superhero series let alone for Best New Series.

Congrats to Taneka Stotts, editor of Elements: Fire, A Comic Anthology by Creators of Color for Best Anthology. Her leadership at Beyond Press has just helped to usher 32 creators of color onto the list of Eisner winners. She said in her acceptance speech that we “declare war on an antiquated mentality that tells us our voices and stories aren’t ‘profitable’ enough.” I interviewed Taneka Stotts just a few weeks ago!

Congrats to Marjorie Liu & Sana Takeda for Monstress which won Best Publication for Teens and Best Continuing Series. She is the first woman to win the Best Writer award which she also won in a tie.  We interviewed Marjorie Liu back when this series first began.

Congrats to Karen Berger, legendary founding editor of Vertigo Comics who was inaugurated into the Hall of Fame. Karen Berger spoke to us about one of her recent editorial efforts, Surgeon X and her return to comics.

Each of these links goes to SoundCloud but all of these episodes are also available on our iTunes feed. Just look under our account.

The 2018 Eisner Nominations Have Been Announced

The Eisners are the Oscars of comics held at San Diego Comic-Con each year. Today, this year’s nominations have been announced and the list is varied with a diverse group of creators, publishers, and voices. Check out below for this year’s group of nominees.

Congrats to everyone nominated and involved in the creation of these comics.

Best Short Story
  • “Ethel Byrne,” by Cecil Castelluci and Scott Chantler, in Mine: A Celebration of Liberty and Freedom for All Benefiting Planned Parenthood (ComicMix)
  • “Forgotten Princess,” by Phillip Kennedy Johnson and Antonio Sandoval, in Adventure Time Comics #13 (kaboom!)
  • ”A Life in Comics: The Graphic Adventures of Karen Green,” by Nick Sousanis, in Columbia Magazine (Summer 2017), http://magazine.columbia.edu/features/summer-2017/life-comics?page=0,0
  • “Small Mistakes Make Big Problems,” by Sophia Foster-Dimino, in Comics for Choice (Hazel Newlevant)
  • “Trans Plant,” by Megan Rose Gedris, in Enough Space for Everyone Else (Bedside Press)

Best Single Issue/One-Shot
  • Barbara, by Nicole Miles (ShortBox)
  • Hellboy: Krampusnacht, by Mike Mignola and Adam Hughes (Dark Horse)
  • Pope Hats #5, by Ethan Rilly (AdHouse Books)
  • The Spotted Stone, by Rick Veitch (Sun Comics)
  • What Is Left, by Rosemary Valero-O’Connell (ShortBox)

Best Continuing Series
  • Black Hammer, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and David Rubín (Dark Horse)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Liz Fleming (BOOM! Box)
  • Hawkeye, by Kelly Thompson, Leonardo Romero, and Mike Walsh (Marvel)
  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
  • The Wicked + The Divine, by Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)

Best Limited Series
  • Black Panther: World of Wakanda, by Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel)
  • Extremity, by Daniel Warren Johnson (Image/Skybound)
  • The Flintstones, by Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
  • Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
  • X-Men: Grand Design, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series
  • Black Bolt, by Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel)
  • Grass Kings, by Matt Kindt and Tyler Jenkins (BOOM! Studios)
  • Maestros, by Steve Skroce (Image)
  • Redlands, by Jordie Belaire and Vanesa Del Rey (Image)
  • Royal City, by Jeff Lemire (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)
  • Adele in Sand Land, by Claude Ponti, translated by Skeeter Grant and Françoise Mouly (Toon Books)
  • Arthur and the Golden Rope, by Joe Todd-Stanton (Flying Eye/Nobrow)
  • Egg, by Kevin Henkes (Greenwillow Books)
  • Good Night, Planet, by Liniers (Toon Books)
  • Little Tails in the Savannah, by Frederic Brrémaud and Federico Bertolucci, translated by Mike Kennedy (Lion Forge/Magnetic)

Best Publication for Kids (ages 9–12)
  • Bolivar, by Sean Rubin (Archaia)
  • Home Time (Book One): Under the River, by Campbell Whyte (Top Shelf)
  • Nightlights, by Lorena Alvarez (Nobrow)
  • The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill (Oni)
  • Wallace the Brave, by Will Henry (Andrews McMeel)

Best Publication for Teens (ages 13-17)
  • The Dam Keeper, by Robert Kondo and Dice Tsutsumi (First Second/Tonko House)
  • Jane, by Aline Brosh McKenna and Ramón K. Pérez (Archaia)
  • Louis Undercover, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault, translated by Christelle Morelli and Susan Ouriou (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
  • Spinning, by Tillie Walden (First Second)

Best Humor Publication
  • Baking with Kafka, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)
  • Batman/Elmer Fudd Special #1, by Tom King, Lee Weeks, and Byron Vaughn (DC)
  • The Flintstones, by Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
  • Rock Candy Mountain, by Kyle Starks (Image)
  • Wallace the Brave, by Will Henry (Andrews McMeel)

Best Anthology
  • A Bunch of Jews (and Other Stuff): A Minyen Yidn, by Max B. Perlson, Trina Robbins et al. (Bedside Press)
  • A Castle in England, by Jamie Rhodes et al. (Nobrow)
  • Elements: Fire, A Comic Anthology by Creators of Color, edited by Taneka Stotts (Beyond Press)
  • Now #1, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • The Spirit Anthology, edited by Sean Phillips (Lakes International Comic Art Festival)

Best Reality-Based Work
  • Audubon: On the Wings of the World, by Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
  • The Best We Could Do, by Thi Bui (Abrams ComicArts)
  • Calamity Jane: The Calamitous Life of Martha Jane Cannary, 1852–1903, by Christian Perrissin and Matthieu Blanchin, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (IDW)
  • Lennon: The New York Years, by David Foenkinos, Corbeyran, and Horne, translated by Ivanka Hahnenberger (IDW)
  • Spinning, by Tillie Walden (First Second)

Best Graphic Album—New
  • Crawl Space, by Jesse Jacobs (Koyama Press)
  • Eartha, by Cathy Malkasian (Fantagraphics)
  • My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Stages of Rot, by Linnea Sterte (Peow)
  • The Story of Jezebel, by Elijah Brubaker (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—Reprint
  • Boundless, by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
  • Fantagraphics Studio Edition: Black Hole by Charles Burns, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Small Favors: The Definitive Girly Porno Collection, by Colleen Coover (Oni/Limerence)
  • Sticks Angelica, Folk Hero, by Michael DeForge (Drawn & Quarterly)
  • Unreal City, by D. J. Bryant (Fantagraphics)

Best Adaptation from Another Medium
  • Beowulf, adapted by Santiago García and David Rubín (Image)
  • H. P. Lovecraft’s The Hound and Other Stories, adapted by Gou Tanabe, translated by Zack Davisson (Dark Horse)
  • Herman Melville’s Moby Dick, adapted by Christophe Chabouté, translated by Laure Dupont (Dark Horse)
  • Kindred, by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy and John Jennings (Abrams ComicArts)

Best U.S. Edition of International Material
  • Audubon: On the Wings of the World, by Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
  • Flight of the Raven, by Jean-Pierre Gibrat, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (EuroComics/IDW)
  • FUN, by Paolo Bacilieri, translated by Jamie Richards (SelfMadeHero)
  • Ghost of Gaudi, by El Torres and Jesús Alonso Iglesias, translated by Esther Villardón Grande (Lion Forge/Magnetic)
  • The Ladies-in-Waiting, by Santiago García and Javier Olivares, translated by Erica Mena (Fantagraphics)
  • Run for It: Stories of Slaves Who Fought for the Freedom, by Marcelo D’Salete, translated by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
  • Furari, by Jiro Taniguchi, translated by Kumar Sivasubramanian (Fanfare/Ponent Mon)
  • Golden Kamuy, by Satoru Noda, translated by Eiji Yasuda (VIZ Media)
  • My Brother’s Husband, vol. 1, by Gengoroh Tagame, translated by Anne Ishii (Pantheon)
  • Otherworld Barbara, vol. 2, by Moto Hagio, translated by Matt Thorn (Fantagraphics)
  • Shiver: Junji Ito Selected Stories, by Junji Itotranslated by Jocelyne Allen (VIZ Media)

Best Archival Collection/Project—Strips
  • Celebrating Snoopy, by Charles M. Shulz, edited by Alexis E. Fajardo and Dorothy O’Brien (Andrews McMeel)
  • Crazy Quilt: Scraps and Panels on the Way to Gasoline Alley, by Frank King, edited by Peter Maresca (Sunday Press)
  • Foolish Questions and Other Odd Observations, by Rube Goldberg, edited by Peter Maresca and Paul C. Tumey (Sunday Press Books)
  • Sky Masters of the Space Force: The Complete Dailies, by Jack Kirby, Wally Wood et al., edited by Daniel Herman (Hermes Press)
  • Star Wars: The Classic Newspaper Strips, vol. 1, by Russ Manning et al., edited by Dean Mullaney (LOAC/IDW)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
  • Akira 35th Anniversary Edition, by Katsuhiro Otomo, edited by Haruko Hashimoto, Ajani Oloye, and Lauren Scanlan (Kodansha)
  • Behaving MADly, edited by Craig Yoe (Yoe Books/IDW)
  • The Collected Neil the Horse, by Arn Saba/Katherine Collins, edited by Andy Brown (Conundrum)
  • Fantagraphics Studio Edition: Jaime Hernandez, edited by Gary Groth (Fantagraphics)
  • Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, by Paul Gravett, Denis Kitchen, and John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Writer
  • Tom King, Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC)
  • Matt Kindt, Grass Kings (BOOM! Studios); Ether (Dark Horse); Eternity, X-O Manowar (Valiant)
  • Jeff Lemire, Black Hammer (Dark Horse); Descender (Image)
  • Marjorie Liu, Monstress (Image)
  • Mark Russell, The Flintstones (DC)

Best Writer/Artist
  • Lorena Alvarez, Night Lights (Nobrow)
  • Chabouté, Moby Dick (Dark Horse); Alone, The Park Bench (Gallery 13/Simon & Schuster)
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Cathy Malkasian, Eartha (Fantagraphics)
  • Jiro Taniguchi, Furari, Louis Vuitton Travel Guide: Venice (Fanfare/Ponent Mon)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
  • Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Gary Gianni, Hellboy: Into the Silent Sea (Dark Horse)
  • Ramón K. Perez, Jane (Archaia)
  • David Rubín, Black Hammer #9 & #12, Ether, Sherlock Frankenstein #1–3 (Dark Horse); Beowulf (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
  • Federico Bertolucci, Love: The Dinosaur, Little Tails (Lion Forge/Magnetic)
  • EFA, Monet: Itinerant of Light (NBM)
  • Jean-Pierre Gibrat, Flight of the Raven (EuroComics/IDW)
  • Cyril Pedrosa, Portugal (NBM)
  • Sana Takeda, Monstress (Image)

Best Cover Artist
  • Jorge Corona, No. 1 with a Bullet (Image)
  • Nick Derington, Mister Miracle (DC); Doom Patrol (DC Young Animal)
  • Brian Stelfreeze, Black Panther (Marvel)
  • Sana Takeda, Monstress (Image)
  • Julian Totino Tedesco, Hawkeye (Marvel)

Best Coloring
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Ed Piskor, X-Men: Grand Design (Marvel)
  • David Rubín, Ether, Black Hammer, Sherlock Frankenstein (Dark Horse); Beowulf (Image)
  • Dave Stewart, Black Hammer, BPRD: Devil You Know, Hellboy: Into the Silent Sea, Sherlock Frankenstein, Shaolin Cowboy (Dark Horse); Maestros (Image)
  • Rosemary Valero-O’Connell, What Is Left (ShortBox)

Best Lettering
  • Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Clayton Cowles, Bitch Planet: Triple Feature, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Black Bolt, Spider-Gwen, Astonishing X-Men, Star Wars (Marvel)
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)
  • John Workman, Mother Panic (DC Young Animal); Ragnorak (IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
  • Alter Ego, edited by Roy Thomas (TwoMorrows)
  • The Comics Journal, edited by Dan Nadel, Timothy Hodler, and Tucker Stone, tcj.com (Fantagraphics)
  • Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes
  • Jack Kirby Collector, edited by John Morrow (TwoMorrows)
  • PanelXPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou, panelxpanel.com

Best Comics-Related Book
  • Deconstructing the Incal by Alejandro Jodorowsky and Moebius, by Jean Annestay and Christophe Quillien (Humanoids)
  • How Comics Work, by Dave Gibbons and Tim Pilcher (Wellfleet Press/Quarto Group)
  • How to Read Nancy: The Elements of Comics in Three Easy Panels, by Paul Karasik and Mark Newgarden (Fantagraphics)
  • Line of Beauty: The Art of Wendy Pini, by Richard Pini (Flesk)
  • Monograph, by Chris Ware (Rizzoli)
  • To Laugh That We May Not Weep: The Life and Times of Art Young, by Glenn Bray and Frank M. Young (Fantagraphics)

Best Academic/Scholarly Work
  • The Comics of Charles Schulz: The Good Grief of Modern Life, edited by Jared Gardner and Ian Gordon (University Press of Mississippi)
  • Ethics in the Gutter: Empathy and Historical Fiction in Comics, by Kate Polak (Ohio State University Press)
  • Latinx Superheroes in Mainstream Comics, by Frederick Luis Aldama (University of Arizona Press)
  • Neon Visions: The Comics of Howard Chaykin, by Brannon Costello (LSU Press)
  • Picturing Childhood: Youth in Transnational Comics, edited by Mark Heimermann and Brittany Tullis (University of Texas Press)

Best Publication Design
  • Akira 35th Anniversary Edition, designed by Phil Balsman, Akira Saito (Veia), NORMA Editorial, and MASH•ROOM (Kodansha)
  • Celebrating Snoopy, designed by Spencer Williams and Julie Phillips (Andrews McMeel)
  • Monograph, designed by Chris Ware (Rizzoli)
  • My Favorite Thing Is Monsters, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)
  • Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Digital Comic
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
  • Barrier, by Brian K. Vaughan and Marcos Martin (Panel Syndicate)
  • The Carpet Merchant of Konstaniniyya, by Reimena Yee (reimenayee.com/the-carpet-merchant)
  • Contact High, by James F. Wright and Josh Eckert (gumroad.com/l/YnxSm)
  • Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost, by Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler, and Gideo Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)
  • Quince, by Sebastian Kadlecik, Kit Steinkellner, and Emma Steinkellner, translated by Valeria Tranier (Fanbase Press/comiXology)

Best Webcomic

Around the Tubes

It’s new comic book day! What are folks getting? What are you excited for? Sound off in the comments below! While you decide on that, here’s some comic news and reviews from around the web.

Newsarama – 2018 Eisner Awards Judges Named – What do you think will make the list this year?

The Beat – Noelle Stevenson to be the showrunner for Netflix She-Ra reboot – Hells yes!

Comicbook – ‘Happy!’ Scores Strong Ratings in SYFY Debut – Good to see.

 

Reviews

CBR – Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles II #1

The Beat – Satania

Congrats to All of the Eisner Winners. Check Out the Full List.

 

San Diego Comic-Con might make news when it comes to movies and television, but it’s also the home of the Eisner Awards, one of the biggest awards in comics. Taking place Friday night of the convention it’s a time honored tradition.

The highly coveted Will Eisner Spirit of Retailing Award went to Comicazi of Sommerville, Massachusetts.

Here is a complete list of the 2017 Will Eisner Comic Industry Awards. Congrats to all of the nominees and winners.

Best New Series: Black Hammer, by Jeff Lemire and Dean Ormston (Dark Horse)

Best Limited Series: The Vision, by Tom King and Gabriel Walta (Marvel)

Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Graphic Album—Reprint: Demon, by Jason Shiga (First Second)

Best Reality-Based Work: March, by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)

Best Graphic Album—New: Wonder Woman: The True Amazon, by Jill Thompson (DC)

Best Writer: Brian K. Vaughan (Paper Girls, Saga) (Image)

Best Writer/Artist: Sonny Liew (The Art of Charlie Chan Hock Chye) (Pantheon)

Best Penciller/Inker—Individual or Team: Fiona Staples (Saga) (Image)

Best Coloring: Matt Wilson (Cry Havoc, Paper Girls, The Wicked + The Divine; Black Widow, The Mighty Thor, Star-Lord) (Image, Marvel)

Best Painter/Multimedia Artist: Jill Thompson (Wonder Woman: The True Amazon; Beasts of Burden: What the Cat Dragged In) (DC, Dark Horse)

Best Lettering: Todd Klein (Clean Room, Dark Night, Lucifer; Black Hammer) (DC, Dark Horse)

Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover

Best Webcomic: Bird Boy, by Anne Szabla

Best Cover Artist: Fiona Staples (Saga) (Image)

Best U.S. Edition of International Material: Moebius Library: The World of Elena, by Jean “Moebius” Giraud et al. (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material—Asia: The Art of Charlie Chan Hock Chye, by Sonny Liew (Pantheon)

Best Humor Publication: Jughead, by Chip Zdarsky, Ryan North, Erica Henderson, and Derek Charm (Archie)

Bill Finger Award: William Messner-Loebs and Jack Kirby

Best Comics-Related Periodical/Journalism: The AV Club

Best Comics-Related Book: Krazy: George Herriman: A Life in Black and White, by Michael Tisserand (Harper)

Best Academic/Scholarly Work: Superwomen: Gender, Power, and Representation, by Carolyn Cocoa (Bloomsbury)

Best Publication Design: The Art of Charlie Chan Hock Chye, designed by Sonny Liew (Pantheon)

Best Short Story: “Good Boy,” by Tom King and David Finch, in Batman Annual #1 (DC)

Best Single Issue/One-Shot: Beasts of Burden: What the Cat Dragged In, by Evan Dorkin, Sarah Dyer, and Jill Thompson (Dark Horse)

Best Anthology: Love Is Love, edited by Sarah Gaydos and Jamie S. Rich (IDW, DC)

Russ Manning Promising Newcomer Award: Anne Szabla, writer/artist of Bird-Boy

Bob Clampett Humanitarian Award: Joe Ferrara, for work in prostate cancer awareness, and Mark Andreyko, for the Love Is Love anthology.

Best Publication for Early Readers (up to age 8): Narwhal: Unicorn of the Sea, by Ben Clinton (Tundra)

Best Publication for Kids (ages 9-12): Ghosts, by Raina Telgemeier (Scholastic)

Best Publication for Teens (ages 13-17): The Unbeatable Squirrel Girl, by Ryan North and Erica Henderson (Marvel)

Hall of Fame: Judges’ Choices: Milt Gross, H.G. Peter, Antonio Prohias, Dori Seda Voters’ Choices: Gilbert Hernandez, Jaime Hernandez, George Perez, Walter Simonson, James Starlin

Will Eisner Spirit of Retailer Award: Comicazi, Somerville, MA

Best Archival Collection/Project—Strips: Chester Gould’s Dick Tracy, Colorful Cases of the 1930s, edited by Peter Maresca (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project—Comic Books: The Complete Wimmin’s Comix, edited by Trina Robbins, Gary Groth, and J. Michael Catron (Fantagraphics)

« Older Entries