DragonCon Launches the Dragon Awards

DragonconlogoDragonCon is turning 30 this year and they’ve decided to launch a new award ceremony, the Dragon Award. The nominees were released this past Friday. The awards have a wide variety of categories, including comics, books, games, and more. The winners will be announced on September 5th at DragonCon.

Here’s the full list of nominees:

Best Science Fiction Novel

  • The Life Engineered, J-F. Dubeau (Sword & Laser)
  • Raising Caine, Charles E. Gannon (Baen)
  • Ancillary Mercy, Ann Leckie (Orbit)
  • Agent of the Imperium, Marc Miller (Far Future Enterprises)
  • Aurora, Kim Stanley Robinson (Orbit)
  • Somewhither: A Tale of the Unwithering Realm, John C. Wright (Castalia House)

Best Fantasy Novel

  • Asteroid Made of Dragons, G. Derek Adams (Sword & Laser)
  • Blood Hound, James Osiris Baldwin (Gift Horse Productions)
  • The Aeronaut’s Windlass, Jim Butcher (Roc)
  • Son of the Black Sword, Larry Correia (Baen)
  • Changeling’s Island, Dave Freer (Baen)
  • The Fifth Season, N.K. Jemisin (Orbit)
  • Grave Measures, R.R. Virdi (Self-published)

Best Young Adult / Middle Grade Novel

  • Six of Crows, Leigh Bardugo (Holt)
  • Changeling’s Island, Dave Freer (Baen)
  • Steeplejack, A.J. Hartley (Tor Teen)
  • Trix and the Faerie Queen, Alethea Kontis (Self-published)
  • The Shepherd’s Crown, Terry Pratchett (Harper)
  • Carry On, Rainbow Rowell (St. Martin’s Griffin)
  • Calamity, Brandon Sanderson (Delacorte)
  • Updraft, by Fran Wilde (Tor)

Best Military Science Fiction or Fantasy Novel

  • Blood in the Water, Taylor Anderson (Roc)
  • Chains of Command, Marko Kloos (47North)
  • Wrath of an Angry God, Gibson Michaels (Arc Flash)
  • Allies and Enemies: Fallen, Amy J. Murphy (Self-published)
  • The End of All Things, John Scalzi (Tor)
  • Hell’s Foundations Quiver, David Weber (Tor)
  • The Price of Valor, Django Wexler (Roc)

Best Alternate History Novel

  • Germanica, Robert Conroy (Baen)
  • 1635: A Parcel of Rogues, Eric Flint & Andrew Dennis (Baen)
  • 1636: The Cardinal Virtues, Eric Flint & Walter H. Hunt (Baen)
  • Deadlands: Ghostwalkers, Jonathan Maberry (Tor)
  • League of Dragons, Naomi Novik (Del Rey)
  • Bombs Away: The Hot War, Harry Turtledove (Del Rey)

Best Apocalyptic Novel

  • Ctrl Alt Revolt!, Nick Cole (Castalia House)
  • Chasing Freedom, Marina Fontaine (Self-published)
  • Dark Age, Felix O. Hartmann (Self-published)
  • The Fifth Season, N.K. Jemisin (Orbit)
  • The Desert and the Blade, S.M. Stirling (Roc)
  • A Time to Die, Mark Wandrey (Henchmen)

Best Horror Novel

  • Honor at Stake, Declan Finn (Caliburn)
  • Alice, Christina Henry (Ace)
  • An Unattractive Vampire, Jim McDoniel (Sword & Laser)
  • Souldancer, Brian Niemeier (Self-published)
  • Chapelwood, Cherie Priest (Roc)
  • Disappearance at Devil’s Rock, Paul Tremblay (William Morrow)

Best Comic Book

  • Astro City
  • Civil War II
  • Daredevil
  • DC Universe: Rebirth
  • Ms. Marvel
  • Providence
  • Saga

Best Graphic Novel

  • The Sandman: Overture, Neil Gaiman & J.H. Williams III (Vertigo)
  • Chicago, Glenn Head (Fantagraphics)
  • March: Book Two, John Lewis & Andrew Aydin (Top Shelf Productions)
  • Virgil, Steve Orlando (Image)
  • Sacred Heart, Liz Suburbia (Fantagraphics)
  • Killing and Dying, Adrian Tomine (Drawn & Quarterly)

Best Science Fiction or Fantasy TV Series

  • Daredevil
  • Doctor Who
  • The Expanse
  • The Flash
  • Game of Thrones
  • Jessica Jones
  • Outlander

Best Science Fiction or Fantasy Movie

  • Ant-Man
  • Captain America: Civil War
  • Crimson Peak
  • Deadpool
  • The Martian
  • Star Wars Episode VII: The Force Awakens

Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game

  • Darkest Dungeon by Red Hook Studios
  • Fallout 4 by Bethesda Softworks
  • Metal Gear Solid V by Konami Digital Entertainment
  • Overwatch by Blizzard Entertainment
  • Undertale by Toby Fox
  • XCOM 2 by 2k Games

Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game

  • Quaser One by Emre Taskin
  • PewDiePie: Legend of the Brofist by Outerminds Inc.
  • Fallout Shelter by Bethesda Softworks
  • Hyper Burner by Patrick Cook
  • Star Wars: Galaxy of Heroes by Electronic Arts

Best Science Fiction or Fantasy Board Game

  • Pandemic: Legacy by ZMan Games
  • Star Wars: Rebellion by Fantasy Flight Games
  • Blood Rage by Cool Mini or Not
  • Talon by GMT Games
  • Monopoly: CTHULHU by USAopoly
  • Codenames by Vlaada Chvatil

Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game

  • Deluxe Tunnels & Trolls by Flying Buffalo
  • Magic the Gathering: Shadows over Innistrad by Wizards of the Coast
  • Magic the Gathering: Battle of Zendikar by Wizards of the Coast
  • Mouse Guard 2nd Edition by David Petersen & Luke Crane
  • Call of Cthulhu Roleplaying Game (7th Edition) by Chaosium Inc.
  • Star Wars: Armada by Fantasy Flight Games

(via The Verge)